Nya Metro
Mats Qviberg ångrar intervjun med Nyheter Idag.

Mats Qviberg pudlar: "Nyheter Idag är högerextrema"

Publicerad 13 maj 2017 kl 20.32

Media. Nu pudlar Metros nye ägare Mats Qviberg och säger att han ångrar intervjun med Nyheter Idag. "Jag skulle gärna ha den ogjord!", skriver han på Twitter.

Dela artikeln

Finansmannen Mats Qviberg säger att det var ett misstag att låta sig intervjuas av Nyheter Idag.

Enligt Qviberg visste han inte vad det var för tidning, säger han till SVT Nyheter på lördagen.

– Jag hörde att de är extremhöger och då är det inte aktuellt med ett samarbete. Jag medger att jag inte visste vad det var för något. Jag har gjort ett misstag som pratade med en högerextrem kanal som Nyheter Idag, säger Mats Qviberg till SVT.

SVT har också ringt upp Chang Frick på Nyheter Idag. Frick replikerar att det är en låg nivå och helt felaktigt att kalla hans tidning för en högerextrem verksamhet.

Även på Twitter pudlar Mats Qviberg.

Som ett svar till Expressens redaktör Thomas Mattsson skriver han:

"Jag har lagt mig platt för intervjun i Nyheter Idag och talat med en av Dina medarbetare. Hade helt glömt att granska vem som ville gör det!"

"Jag har gjort en pudel att jag inte hade granskat vilka som står bakom Nyheter Idag och skulle gärna ha den ogjord!", skriver Mats Qviberg i en annan tweet till Chang Frick.

Tidigare på lördagen tog även Metros redaktör Staffan Erfors avstånd från intervjun i Nyheter Idag.


Nya interaktiv karta visar snabba trenden. Även stora delar av Stockholm domineras nu av personer med utländsk bakgrund.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0 

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0