Våldtäkten på nattåget

Missnöjde asylsökaren åtalas för tågvåldtäkt

Publicerad 10 november 2015 kl 17.21

Inrikes. Den 28-årige araben var missnöjd med standarden i Finland och flydde därför tillbaka till Sverige igen. Väl där passade han på att våldta en svensk kvinna på nattåget, enligt åtalet.

Dela artikeln

Våldtäkten ägde rum natten till den 10 oktober på ett SJ-nattåg mellan Umeå och Sundsvall.

28-åringen, som är medborgare i Irak, ska först ha tafsat på kvinnan utanpå hennes kläder men blivit avvisad. Då väntade han tills hon hade somnat och genomförde därefter en våldtäkt.

Statliga SJ låter illegala invandrare resa runt gratis i Sverige utan att visa identitetshandlingar. Enligt tidigare uppgifter ska mannen först ha åkt till Finland, som har haft generösa villkor för irakier, men sedan valt att åka tillbaka till Sverige.

Enligt åtalet befann sig kvinnan i "en särskilt utsatt situation" på grund av sömn.

Åklagaren yrkar att mannen ska utvisas ur Sverige efter avtjänat straff.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 687080609


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 687080610


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ljög om parkvåldtäkt – nya beskedet: "ChatGPT tvingade mig"

"Den tvingar mig att göra handlingar." Unga kvinnan pekade ut ljushyad svensk – nu medger hon spektakulära bluffen.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus