Asylvåldtäkterna i Finland
Hesperiaparken i Helsingfors.

Ny grov asylvåldtäkt i Finland

Publicerad 30 november 2015 kl 18.10

Utrikes. En asylsökare häktades under söndagen misstänkt för att ha våldtagit en kvinna i Finland, rapporterar Hufvudstadsbladet. Det är den senaste i raden av asylrelaterade våldtäkter, som sänder en chockvåg genom landet.

Dela artikeln

Den grova våldtäkten ägde rum i mellan klockan fyra och fem i Hesperiaparken i Helsingfors.

Den misstänkte, som är asylsökare, kunde gripas i anslutning till platsen och häktades på söndagen, enligt Hufvudstadsbladet.

Polisen är förtegen om händelsen, som väckt stor uppståndelse på sociala medier.

Nyligen har två 14-åriga finska flickor utsatts för våldtäkter av asylsökare vid skilda tillfällen. Den ena våldtäkten skedde i Kempele i Norra Österbotten, vilket är statsminister Juha Sipilä hemort. Sipilä väckte tidigare i år internationell uppmärksamhet när han lovade att upplåta sin vila i Kempele till asylsökare.

I lördags samlades cirka 300 personer till en demonstration på den lilla orten. Deltagarna tågade genom Kempeles gator med slagord som "Finland för finnar", "Säkerhet åt barnen" och "Kör igång med krigsrätt", rapporterar Sputnik. Man höll också upp banderoller med texten "Jävla Sipilä" och Finlands flaggor.

Avslutningsvis sjöng demonstranterna Finlands nationalsång:

SUURI KIITOS KAIKILLE OSALLISTUJILLE!! YP JONI

Posted by Mielenosoitus on den 28 november 2015

Justitie- och arbetsminister Jari Lindström från Sannfinländarna uppgav i helgen att asylsökare, på grund av deras benägenhet att begå sexbrott, utgör en säkerhetsrisk i Finland, skriver Yle på nätet. Den finska regeringen ska nu utreda saken.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 663329738


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 663329739


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Kent Ekeroth: "Hörde inget från SD" om moratorium

Hanif Bali får stöd – av SD-profil. Ekeroth tjatade och tjatade på partiet att stoppa medborgarskapen – till ingen nytta.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

"Hur mycket har SD betalat för detta?" Socialkonservativa partiets valkampanj får allt skarpare kritik.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus