Rånvågen på Österlen

Nytt Österlensrån: 85-årig par brutalt misshandlat

Publicerad 30 januari 2020 kl 22.16

Inrikes. Under torsdagskvällen utsattes ett äldre par för ett grovt rån på Österlen. Rånarna tog sig in i parets ensliga gård och bland annat utsatte mannen för "mycket våld", uppger Kvällsposten. Detta är ett i raden av flera liknande rån.

Dela artikeln

Tidigare har polisen vägrat publicera signalement på den rånarliga som just nu härjar på Österlen i Skåne.

Nu har ytterligare ett brutalt rån inträffat.

Enligt Kvällsposten är det ett 85-årigt gift par som attackerats på sin ensliga gård på Österlen. Det hela inträffade vid 18-tiden på torsdagen.

Paret misshandlades grovt och tvingades lämna ifrån sig värdesaker och smycken. Paret ska även ha hotats men en kniv.

När rånet, som tog cirka tio minuter var över, hade mannen i paret "utsatts för mycket våld och blödde kraftigt", enligt tidningen.

Även kvinnan blev slagen.

Paret tvingades lämna ifrån sig pin-koderna till sina bankkort samtidigt som rånarna tog deras bilnycklar, så att de inte skulle kunna följa efter.

Efter att rånarna hade lämnat platsen larmades polis och ambulans.

Enligt Kvällsposten har ett halvt dussintal liknande rån inträffat på Österlen under januari månad. Polisen har även varnat om rånarna på sin Facebook. Men när media har velat få ut signalement har polisen vägrat lämna ut det. Allmänheten vet alltså inte hur förövarna ser ut.

I sociala medier jämförs rånvågen på Österlen med Sydafrika, där vita farmare på ensliga gårdar ända sedan ANC:s maktövertagande har brutalt attackerats och även mördats. 


Varningen: Radera omedelbart. Gör hemliga ljudinspelningar var femtonde minut och skickar dem vidare till okänd ort.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Både AFA-grundaren och Expo-grundaren hjälpte till med SD:s vitbok

Mathias Wåg och Tobias Hübinette tackas för hjälpen. Samtidigt går Mattias Karlsson till attack mot Hübinette för att han utmålar honom som gammal nazist.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0