Oklart om Dan Eliasson verkligen jobbade på Regeringskansliet

Publicerad 11 juni 2023 kl 15.07

Inrikes. Under två år som generaldirektör i Regeringskansliet – den så kallade elefantkyrkogården som har fler än en generaldirektör – lyfte MSB:s tidigare generaldirektör Dan Eliasson en lön på 162.500 kronor i månaden. Men det är oklart om han haft några egentliga arbetsuppgifter.

Dela artikeln

Dan Eliasson tvingades avgå från MSB år 2021 efter att sajten Stoppa Pressarna avslöjat att han åkt till Kanarieöarna för att festa med unga män mitt under pågående corona-nedstängningar.

Enligt en granskning som Aftonbladet har gjort finns det bara ett dokument i hela myndighetens arkiv som bär Dan Eliassons namn, och ingen på myndigheten kan svara på vad han jobbade med under de två år han var anställd där, utöver att leda en mindre utredning.

Den 24 maj 2021 lämnade Eliasson sin slutredovisning av utredningen till statssekreteraren Elisabeth Backteman, vilket skedde muntligen. Sedan dess saknas det helt tecken på att den S-märkte tidigare generaldirektören har utfört några arbetsuppgifter överhuvudtaget, trots lönen på 162.500 skattekronor per månad plus sociala avgifter.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 240587400


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 240587401


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Åkessons öppna brev till C-ledaren: "Inga röda linjer"

Nu sträcker SD ut en hand till Thand Ringqvist. Vädjar om "förutsättningslöst samtal" med vänsterliberala partiet.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Politikerna "integrerar" tredje världen – så går det. Nya danska siffror tyder på att framgångarna fortfarande dröjer.0 

Mer från Inrikes

Svenske diplomaten Sven Hirdman död

Hade 60 års erfarenhet av Ryssland.. Men ändå lyssnade nästan ingen på Sveriges tidigare Moskva-ambassadör.0 

Janouch anklagar SD för svek mot svenska folket

Författarens känga mot Åkesson: Har svikit.. "Ett land byggs av dess invånare, av dem som har sina rötter här".0 

Wallenbergsfären köper superdator av Nvidia

AI-bjässen gör svensk storaffär.. Bakom köpet står Saab, Astra Zeneca, SEB, Ericsson och SKF. 0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus