Ovanligt mörker över Stockholm

Publicerad 17 oktober 2017 kl 09.22

Inrikes. Långt efter soluppgången på tisdagen var det fortfarande väldigt mörkt över Stockholm, vilket har fått vissa människor att bli smått oroliga.

Dela artikeln

På tisdagsmorgonen drabbades Stockholm av ett märkligt mörker.

"Independence day-rymdskeppsmoln gled just in över Stockholm. Vilket mörker!", skriver en person på Twitter.

"Vilket konstigt mörker det är ute? Är det domedagen?", skriver en annan.

Enligt DN så kan mörkret möjligen bero på mycket mörka åskmoln.

– Det hänger ihop med lågtrycket, det är mycket moln och ostadigt väder, säger meteorologen Therese Gadd till tidningen.

Enligt Aftonbladet drabbades Storbritannien av samma molnfenomen under gårdagen. Detta efter orkanen Ophelia. Men om det verkligen är orkanen som är förklaringen till mörkret är oklart.

– Vi håller på att forska i vad det beror på, säger meteorologen Ian Engblom till Aftonbladet och menar att det skulle kunna bero på partiklar från skogsbränderna i södra Europa.

I Uppsala ska det även ha rapporterats om kraftiga blixtar och smällar. Detta ska bero på att det är där som den så kallade brittsommarluften möter kallare luft, skriver DN.

– Hela huset vibrerade, säger Knivstabon Benjamin Lobjörk till Aftonbladet.

Skumt ljus idag. Eller mörker.

Ett inlägg delat av Patrik Lindskog (@drpeel)


Nyheter från förstasidan

Kungen sågar klimatavtalet: "Hur mycket ska vi betala egentligen?"

Kritiserar att "rika" länder ska betala mer. Kungliga argumentet: "Vi står ju bara för 6 procent av utsläppen".0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Statsvetare: "Olämpligt" att kungen säger vettiga saker om klimatet

Borde hålla sig till floskler, varnar akademiker.. "Att han säger att Sverige tycker att de här sakerna är viktiga, det är helt okej".0 

Här granskar AFA-veteranen vitboken åt SD-höjdarna

Dolda samarbetet med våldsvänstern.. Mattias Karlsson anlitar Expos grundare Tobias Hübinette för att peka ut partikollegor som "extremister".0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0