Polisen skickade känsliga mejl till privatperson

Publicerad 6 februari 2020 kl 12.53

Inrikes. Ett stort antal polismejl med bland annat sekretessbelagda uppgifter har av misstag skickats till en privatperson, rapporterar SVT på torsdagen.

Dela artikeln

Sedan tre år tillbaka har en stor mängd e-post som skulle till polisen egentligen hamnat hos en okänd mottagare, en privatperson.

Personen äger ett domännamn som liknar "polisen.se" och har tagit emot e-posten med hjälp av en så kallad "catch all"-adress, som samlar alla mejl som skickas mot adressen.

Mejlen innehåller allt från allmänna frågor till känsligare saker om brott, brottsoffer och misstänkta gärningsmän. Även intern poliskommunikation har landat fel.

Såväl polisen som andra myndigheter har använt bluffadressen. De senaste två åren har bland annat jourlistor från Åklagarmyndigheten med sekretesskyddade telefonnummer skickats dit.

– Det är känsliga uppgifter. Det låter väldigt läskigt om det går fram, säger den anställde som skickade jourlistorna, till SVT.

Personen som äger den felstavade e-postadressen kontaktade polisen om det inträffade rent 2018, varpå myndigheten införde en spärr i systemet. I en anmälan om "personuppgiftsincident " står det att 50 e-post skickades från polismyndigheten och att ett 10-tal av dessa innehöll "integritetskänslig information, till exempel ansökan om kontaktförbud, ett underrättelseuppslag och fotografier på misstänkta personer från en övervakningskamera".

Men andra myndigheter och privatpersoner har fortsatt använda den felstavade adressen. Så sent som den 15 januari ska e-post ha skickats dit, enligt SVT.

Polisen bekräftar idag händelsen på sin hemsida:

"En personuppgiftsincident avseende felskickade mejl anmäldes till Datainspektionen redan 2018 varpå det infördes ett filter i polisens it-miljö som stoppar möjligheten för polisanställda att mejla till cirka 400 e-postadresser som liknar @polisen.se. Intern information har också lämnats till polisanställda om säker e-posthantering. Polisen har även informerat flera andra myndigheter om att de bör överväga att lägga in tekniska spärrar av de slag som Polismyndigheten har gjort."

Polisen säger att händelsen har lett till att obehöriga troligen har tagit del av personuppgifter. Händelsen är anmäld till Datainspektionen och utreds även som ett misstänkt dataintrång.

− Polisen ser allvarligt på det inträffade. Redan innan denna händelse blev känd har vi successivt vidtagit flera skyddsåtgärder för att förhindra denna typ av spridning av personuppgifter. Det arbetet har nu intensifierats ytterligare, säger Ari Stenman, säkerhetschef vid Polismyndigheten.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen inför bidragstak och aktivitetsplikt för bidragstagare

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Flashback åtalas för åsiktsbrott

Åklagaren: Flera inlägg var "uppenbar" hets mot folkgrupp.. Nu åtalas administratören för brott mot lagen om elektroniska anslagstavlor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0