PostNord kör inte ut paket till adresser vid Seved.

PostNord slutar köra ut paket på adresser i Malmö: "För farligt"

Publicerad 7 juli 2018 kl 16.05

Inrikes. PostNord kör inte ut paket till vissa adresser i Malmö. Detta på grund av risk för "rån och överfall", meddelar bolaget enligt SVT. Delar av staden anses vara så farliga att det skulle bryta mot arbetsmiljöansvaret att låta personalen arbeta där.

Dela artikeln

© PostNord

Området där PostNord inte kör ut paket.

Sylvia Ziegler, som bor i Malmö, väntade nyligen på en paketleverans från PostNord. Men det kom aldrig något paket.

Anledningen är att PostNord av säkerhetsskäl inte kör ut paket till hennes adress. I stället har den "spärrats" i företagets system.

Ziegler bor nämligen i Augustenborg, som ligger granne med det mångkulturella problemområdet Seved.

– Vi är inte alla kriminella här, vad händer härnäst, ska inte ambulansen komma om jag får en hjärtattack?, säger Sylvia Ziegler till SVT Skåne.

När SVT Nyheter kontaktar PostNords regionchef Anita Nilsson, svarar hon att det handlar om arbetsmiljöansvar. Posten kan delas ut, men rån- och överfallsrisken för en chaufför med skåpbil är betydligt större än för en brevbärare, menar hon.

Sylvia Ziegler är dock fortsatt kritisk över beskedet att hennes adress är spärrad. Då får väl PostNord anställa vakter, säger hon och påpekar att det är deras ansvar att fullfölja sin service.

Hon är också missnöjd med att PostNord aldrig skickat ut någon information om att hennes adress är för farlig att åka till.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 771376802


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 771376803


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

"Kinesen" döms efter polisbråk

Stoppades under knarkfärd – utan körkort. Kartellen-profilen uppmärksammades nyligen för studiobråk med Nick Alinia.0 

Ekonominyheter

Riksbanken flaggar för flera räntehöjningar

Räknar med två eller tre höjningar.. Men det kan bli fler – beroende på hur en kommande regering väljer att agera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Norlén får fortsätta som talman

Vänsterpartiets markering.. M-veteranen slog S kandidat i omröstningen.0 

"Valförlusten orsakades av SD:s eget beteende"

För mycket lyxyachter, limousiner och bimbos.. Borde ha satsat på invandringskritik istället, enligt en utländsk analys.0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus