Potatiskräfta sprids i Sverige

Publicerad 11 oktober 2017 kl 06.54

Inrikes. Potatiskräfta har nu konstaterats på sammanlagt fyra gårdar; tre gårdar i sydöstra Sverige samt en gård i Värmland. Potatisodlarna på gårdarna där potatisen har odlats vidtar nu åtgärder för att hindra att smitta sprids vidare.

Dela artikeln

–  Vi har ett bra samarbete med berörda länsstyrelser i arbetet med att begränsa och bekämpa smittan, säger Carin Bunnvik, chef på växtregelenheten på Jordbruksverket, i ett pressutskick.

För att minska risken för fortsatt smittspridning är det enligt Jordbruksverket viktigt att smittad skörd tas omhand på ett säkert sätt och att maskiner och redskap som används i odlingen görs rena från jord, innan de flyttas mellan olika odlare. I områden som fått stora regnmängder under senare delen av sommaren och början av hösten har sporerna som sedan tidigare finns i jorden kunnat gro och utveckla angrepp.

På en gård som drabbats av potatiskräfta, som är en jordbunden sjukdom som orsakas av svampen Synchytrium endobioticum, blir det vissa restriktioner för den fortsatta potatisodlingen. Till exempel får det inte odlas potatis på det fält där angripna potatisknölar påträffats. På resten av brukningsenheten får det odlas potatis, men enbart av sådana sorter som är resistenta mot den ras av potatiskräfta det är fråga om. Prover har därför skickats på analys för att ta reda på vilken ras av potatiskräfta det handlar om.

– Vår uppmaning till alla potatisodlare att vara extra uppmärksamma under upptagningen av potatis och rapportera in alla misstänkta fynd till oss gäller fortfarande, säger Carin Bunnvik.

Potatiskräfta kan få stora konsekvenser för potatisodlingen och ska hanteras enligt växtskyddslagen. Om potatiskräfta tillåts spridas skulle det på sikt bli väldigt svårt eller till och med omöjligt att fortsätta att odla potatis, enligt Jordbruksverket. Potatis med angrepp av potatiskräfta är dock inte farlig att äta eller att använda som djurfoder.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Juholt tog emot hederspris – för sin mustasch

Hyllas av Mustaschkampen.. "Han har ofta talat om sin ansiktsbehåring, men också lyft hur viktig Mustaschen är."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0