"Mossad låg bakom Epstein": Alex Jones i tårar när utredningen mörkas

Scrolla för video...

Publicerad 8 juli 2025 kl 14.30

Utrikes. Den amerikanske medieprofilen Alex Jones bröt ihop i ett videoklipp efter att USA:s justitiedepartement plötsligt lagt locket på om Epsteinutredningen. Jones kallar rapporten för “dynga” och ett “totalt haveri”.

Dela artikeln

– Det är uppenbart ren jävla dynga och det är ett haveri, ett absolut haveri, säger Jones i en video inspelad från en bil.

I ett inlägg på X skriver han: “Ingen tror på det här! Nästa gång kommer justitiedepartementet att säga ’Jeffrey Epstein har aldrig ens existerat’. Det här är spektakulärt vidrigt.”

Alex Jones är en av de profiler inom den amerikanska högern som länge hävdat att Epstein mördades i fängelset och att han hade en komprometterande lista över mäktiga män som han utpressade.

Jones säger i videon att han mått fysiskt illa hela dagen och anklagar Trumpadministrationen för att dölja sanningen.

– Jag vill verkligen att Trumpadministrationen lyckas och räddar det här landet. När de gör något sånt här så sliter det sönder mig, säger han med tårar i ögonen.

Enligt Alex Jones är den verkliga anledningen till att locket läggs på utredningen att Epstein arbetade åt den israeliska underrättelsetjänsten Mossad och även för amerikanska CIA.

– Jag är fysiskt tvungen att gå och kräkas nu, säger han i videon.

Det var på måndagen som nyheten kom att USA:s justitiedepartement i en rapport slagit fast att Jeffrey Epstein inte mördades och att det inte finns någon hemlig “klientlista”.

Dessa slutsatser står i bjärt kontrast till tidigare uttalanden från bland andra justitieminister Pam Bondi, som i februari påstod att klientlistan låg på hennes skrivbord för genomgång. Trumpadministrationens egna FBI-företrädare har också tidigare talat om liknande dokument, men har senare backat från påståendena.

Utredningen offentliggjordes kort efter att Elon Musk, tidigare Trumprådgivare och numera kritiker, påstått att Trump själv figurerar i "Epsteindokumenten" – och att det är därför de inte offentliggörs. Ett inlägg som han senare raderade.

Trump umgicks tidigare flitigt med Epstein och har förekommit i dokument kring utredningen, men har aldrig formellt anklagats för något brottsligt samröre med pedofilprofilen.


Nyheter från förstasidan

USA-myndigheter släpper video från Epstein-fängelset – en minut saknas

Påstås bevisa att ingen tagit sig in i Epsteins cell. Men på videon saknas en minut av inspelningen – vid midnatt natten då han dog.0 

Ekonominyheter


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.