Publicerade filmen från Christchurch – döms till fängelse

Publicerad 12 november 2019 kl 13.13

Lag & Rätt. En man som ansvarat för Nordiska motståndsrörelsens sajt Nordfront har idag dömts till fyra månaders fängelse. Detta sedan sajten publicerat gärningsmannens egen film från massmordet vid en moské i Nya Zeeland i mars.

Dela artikeln

Mannen, som är i 30-årsåldern och vid tillfället var registrerad som ansvarig utgivare för Nordfront, döms av Örebro tingsrätt för de två så kallade yttrande­frihets­brotten olaga vålds­skildring och hets mot folkgrupp.

Brotten begicks enligt domstolen i och med att två artiklar publicerats på sajten under 2018 och 2019.

I det senare fallet var frågan om mannen hade gjort sig skyldig till olaga våldsskildring genom att publicera gärningsmannens egeninspelade livesändning av terrordådet i Christchurch i Nya Zeeland den 15 mars i år.

Rätten gjorde bedömningen att publiceringen av filmen utgjorde olaga våldsskildring. Detta "eftersom filmen överskrider gränsen för vad som kan anses vara motiverat som ett led i nyhetsförmedling", enligt ett pressmeddelande.

Rätten kom även fram till att yttrandena i en annan artikel som publicerats på hemsidan "uttrycker missaktning mot homosexuella" eftersom yttrandena "inte utgör ett led i en saklig eller vederhäftig diskussion".

Tingsrätten konstaterade vidare att en fällande dom "är en inskränkning i yttrandefriheten som är nödvändig i ett demokratiskt samhälle".

Mannen är sedan tidigare dömd för hets mot folkgrupp och våldsamt upplopp till villkorlig dom. De nu aktuella brotten är begångna under prövotid och tingsrätten ansåg därför att det inte fanns något annat alternativ än att döma mannen till fängelse. Strafflängden bestämdes till fyra månader.


"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nya rekordsiffran för AFD – Tysklands största parti

Passerar CSU/CDU i ny mätning. Men de övriga partierna försöker fortfarande förbjuda utmanaren.0 

Ekonominyheter

Bloomberg: Kontantlösa Sverige sårbart vid konflikt med Ryssland

Riksbanken försöker fixa sårbarheter.. Men vid en konflikt med Ryssland framstår Sverige som extra sårbart.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Lag & Rätt

Redan över 700 anmälningar om "förolämpning mot tjänsteman"

Anmälningarna strömmar in från kränkta poliser.. Kallas snutjävel, jävla kärring, nazi, fet och ful, snedknullad som barn, tattare, fittnylle, bergsturk, jävla arab, bög, horbock och pedofil.0 

Kallade vakt för "fittvakt" – åtalas

Manlige vakten blev kränkt.. Nu väntar rättegång för "förolämpning mot tjänsteman".0 

Inte hets utmåla skåningar som "danska" svin

Klistermärkena väcker anstöt i Stockholms kollektivtrafik.. Men hets mot folkgrupp-lagen gäller inte i detta fall, enligt JK.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0