Säpo anmäler SD-fientlig restaurang

Publicerad 19 januari 2014 kl 15.28

Inrikes.Stockholmsrestaurangen som kastade ut Kent Ekeroth i fredags anmäls nu för olaga diskriminering av Säpo.

Gilla artikeln på Facebook

Uppfattningarna om vad som inträffade i fredags när Kent Ekeroth tvingades lämna restaurangen Nosh and Chow går isär.

Inledningsvis hävdade restaurangchefen att Kent Ekeroth kränkt en kvinnlig krogbesökare. Idag backade restaurangens ägare emellertid från det påståendet och sade att man inte visste om det var Ekeroth eller någon annan person i sällskapet som betett sig kränkande.

Kent Ekeroth tillbakavisar helt restaurangens anklagelser. Enligt honom hade han och hans sällskap ingenting med andra kroggäster att göra.

"Vi går in, vi beställer var sin drink och vi ställer oss och talar med varandra.  Vi är fyra stycken inklusive mig. Vi pratar inte med några  andra, vare sig män eller kvinnor utan vi håller oss för oss själva. Efter cirka 10 minuter eller så kommer en 'värd' fram; en man i propra kläder, med öronsnäcka och säger att hans chef (chefen för restaurangen vi var på) vill att vi ska lämna stället. ... Han säger rakt ut att det är för att 'ni' är sverigedemokrater", skriver Ekeroth idag på sin blogg.

Han hänvisar till en ljudinspelning där en person som uppges vara anställd av restaurangen förklarar att hans sällskap måste lämna lokalen därför att andra gäster störs av att de är sverigedemokrater.

På grund av hotbilden mot Ekeroth åtföljdes han av personal från Säpo under krogbesöket. Och det ser ut som om säkerhetspolisen delar Kent Ekeroths uppfattning om vad som utspelade sig i fredags kväll.

Säpo har nämligen anmält krogen för olaga diskriminering.

– Säpo har upprättat en anmälan om misstanke om olaga diskriminering med anledning av fredagens händelse, säger Mark Vadasz, kommunikationschef vid säkerhetspolisen, till Expressen.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Sverige söker spansk arbetskraft

1.500 tjänster utannonseras.. Många erbjuder gratis boende och kräver ingen tidigare erfarenhet.0 

November lika varmt som midsommar – men nu kommer kylan

Minusgrader och snö till helgen.. Mildare luft gör dock comeback redan mitt i nästa vecka, med 10 grader i södra Sverige.0 

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Statsvetare: "Olämpligt" att kungen säger vettiga saker om klimatet

Borde hålla sig till floskler, varnar akademiker.. "Att han säger att Sverige tycker att de här sakerna är viktiga, det är helt okej".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0