FN:s migrationsavtal

Schweiz bordlägger migrationsavtal

Publicerad 22 november 2018 kl 08.15

Utrikes. Schweiz meddelar i sista stund att alplandet inte kommer att skriva under FN:s migrationspakt, det så kallade självmordsavtalet, under FN-konferensen i Marocko i december.

Dela artikeln

Under konferensen kommer bland andra Sverige skriver under avtalet som ger illegala och legala invandrare samma rättigheter.

Enligt AP vill regeringen återföra frågan till parlamentet innan man skriver på avtalet.

Enligt AP har avtalet väckt ilska bland nationalister i flera länder, och USA, Ungern, Österrike, Israel, Polen och Estland har meddelat att man inte kommer att skriva under avtalet.

I Sverige driver inget parti för närvarande frågan om att inte skriva under avtalet, som den svenska övergångsregeringen tänker signera den 10 december.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Nigel Farages succé: "Vi är oppositionen nu"

Reformpartiet tar Storbritannien med storm.. Knep flera viktiga poster i fyllnadsvalet – och är nu största parti i mätningarna.0 

Trump sparkar Israel-höken Michael Waltz efter skandalen

Får gå efter Signal-läckan.. Därmed förlorar Israel den största Iran-krigsförespråkaren i administrationen.0 

Ukraina skriver på Trumps mineralavtal

Investeringsavtalet klart – i sista stund.. Pressat Kiev oroade sig för att Trump skulle lämna förhandlingarna med Ryssland.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0