FN:s migrationsavtal

Schweiz bordlägger migrationsavtal

Publicerad 22 november 2018 kl 08.15

Utrikes. Schweiz meddelar i sista stund att alplandet inte kommer att skriva under FN:s migrationspakt, det så kallade självmordsavtalet, under FN-konferensen i Marocko i december.

Dela artikeln

Under konferensen kommer bland andra Sverige skriver under avtalet som ger illegala och legala invandrare samma rättigheter.

Enligt AP vill regeringen återföra frågan till parlamentet innan man skriver på avtalet.

Enligt AP har avtalet väckt ilska bland nationalister i flera länder, och USA, Ungern, Österrike, Israel, Polen och Estland har meddelat att man inte kommer att skriva under avtalet.

I Sverige driver inget parti för närvarande frågan om att inte skriva under avtalet, som den svenska övergångsregeringen tänker signera den 10 december.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Dömde Leijnegard för ofredande – är kompis med kvinnans make

Upptäckten på kvinnliga domarens Facebook-sida. Personerna "satt väl synligt placerade på den främsta åhörarraden" under rättegången.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

20.000 dokument släppta. Statliga programledarens försvar: Har "absolut inte" haft gruppsex med 14-åriga flickor.0 Plus

Mer från Utrikes

Adolf Hitler ställer upp för omval

Han är tillbaka.. Fick 84,88 procent av rösterna sist – och lanserade satsning mot "toxisk manlighet".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur