Januariblåsningen

SD ökar kraftigt efter regeringsuppgörelsen – får 21,2 procent

Publicerad 7 februari 2019 kl 09.16

Inrikes. Svenskarna ser inte ut att vara helt förtjusta i regeringslösningen mellan S, MP, C och L. Socialdemokraterna minskar nu kraftigt, samtidigt som Sverigedemokraterna ökar kraftigt, visar senaste SVT/Novus.

Dela artikeln

I senaste SVT/Novus-mätningen rasar Socialdemokraterna med hela 2,8 procentenheter och har nu 29 procent av rösterna.

Samtidigt ökar Sverigedemokraterna med 2,0 procentenheter och är nu landets överlägset andra största parti på 21,2 procent.

Först på 18,3 procent hamnar Moderaterna.

Riktigt illa ser det ut för Miljöpartiet och Liberalerna, som båda slungas ut ur riksdagen med 3,4 respektive 2,7 procent.

Centerpartiet sjunker marginellt till 7,5 procent. Vänsterpartiet ökar med 1,5 procentenheter till 9,1 procent och KD ökar 1,2 till 7,4 procent.

– Vi ser att Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna är vinnare så här långt. Sedan är det också intressant att Liberalerna är statistiskt säkert under spärren till riksdagen. De ligger på 2,7 procent, och de har aldrig legat så lågt i våra mätningar, säger Novus VD Torbjörn Sjöström till SVT.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 357240956


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Tre anhöriga till Linda Staaf gripna för grova brott

Internationella insatsen "Candy" växer.. Ytterligare två närstående till kontroversiella polisprofilen greps på onsdagen.0 

Barnbidragen minskar – föds så få barn

Backade med 4,6 procent på ett år.. "Födelsetalen har varit minskande och därför sjunker också utbetalningarna."0 

ÖB: Irankriget stärker Ryssland – "synnerligen obra"

Michael Claesson slår larm om nya storkriget.. Förbrukad luftvärnsammunition och höjda oljepriser ger guldläge för Kreml.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0 

Chuck Norris är död. Legendariske actionstjärnan blev 86 år.0