EU-valet 2019
Peter Lundgren (SD).

SD ändrar sig – vill inte längre lämna EU

Publicerad 31 januari 2019 kl 09.32

Inrikes. Sverigedemokraterna skiftar nu inställning till EU. Partiet tänker inte längre driva frågan om en folkomröstning för att lämna unionen, är det nya beskedet.

Dela artikeln

Det är Sverigedemokraternas EU-parlamentariker Peter Lundgren som i SVT Forum berättar om partiets kovändning i EU-frågan.

Han menar att EU-kritiska partier troligen kommer "vinna mark" i Europaparlamentsvalet nu i maj och att möjligheten att påverka unionen inifrån därmed kommer öka kraftigt.

Det är den bästa vägen framåt, hävdar han.

– För första gången finns en rejäl chans att reformera EU inifrån. Det är också det vi kommer att arbeta för under den kommande mandatperioden, och även det vi kommer att driva i valrörelsen, säger Peter Lundgren till SVT.

Så sent som inför valet 2018 drev SD frågan om en folkomröstning om EU samtidigt som man lyckönskade Brexit, britternas demokratiska beslut att gå ur EU. Men nu har man alltså ändrat sig, enligt Lundgren. Han påpekar att Sverigedemokraterna är ett pragmatiskt parti som försöker "förhålla sig till verkligheten", och att en folkomröstning för att lämna EU inte längre är den bästa vägen för Sverige.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Drog in 29 miljarder kronor 2024. Men Svenska Freds kritiserar att många vapen sänds till Israel medan kriget pågår.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0