EU-valet 2019
Peter Lundgren (SD).

SD ändrar sig – vill inte längre lämna EU

Publicerad 31 januari 2019 kl 09.32

Inrikes. Sverigedemokraterna skiftar nu inställning till EU. Partiet tänker inte längre driva frågan om en folkomröstning för att lämna unionen, är det nya beskedet.

Dela artikeln

Det är Sverigedemokraternas EU-parlamentariker Peter Lundgren som i SVT Forum berättar om partiets kovändning i EU-frågan.

Han menar att EU-kritiska partier troligen kommer "vinna mark" i Europaparlamentsvalet nu i maj och att möjligheten att påverka unionen inifrån därmed kommer öka kraftigt.

Det är den bästa vägen framåt, hävdar han.

– För första gången finns en rejäl chans att reformera EU inifrån. Det är också det vi kommer att arbeta för under den kommande mandatperioden, och även det vi kommer att driva i valrörelsen, säger Peter Lundgren till SVT.

Så sent som inför valet 2018 drev SD frågan om en folkomröstning om EU samtidigt som man lyckönskade Brexit, britternas demokratiska beslut att gå ur EU. Men nu har man alltså ändrat sig, enligt Lundgren. Han påpekar att Sverigedemokraterna är ett pragmatiskt parti som försöker "förhålla sig till verkligheten", och att en folkomröstning för att lämna EU inte längre är den bästa vägen för Sverige.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Massavslag för bärplockare – nästan alla får nej

89 av 2.397 ansökningar beviljade av Migrationsverket.. "Vårt arbete med att upptäcka missförhållanden har gett resultat."0 

Nya S-kravet på svenskar: Minst var femte vän ska vara invandrare

Svenskar utan invandrarvänner "bidrar inte till ett integrerat Sverige".. Den som inte vill bo bland invandrare "är rasist", förklarar S-höjdaren Sara Kukka-Salam.0 

Anna Lindhs mördare beviljas permission

Lufthålspermission för Mijailo Mijailovic.. Ska "minska skadeverkningarna av ett långvarigt frihetsberövande".0 

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0