Samtidigt som en vapenvila trädde i kraft sköts en ukrainska arméhelikopter ned utanför Slovjansk.

Skör vapenvila i Ukraina

Publicerad 24 juni 2014 kl 22.43

Utrikes. Ledarna för utbrytarrepublikerna Donetsk och Lugansk i östra Ukraina har accepterat president Petro Porosjenkos erbjudande om en vapenvila. Samtidigt sköts en helikopter ned i närheten av Slovjansk.

Dela artikeln

Vapenvilan ska gälla till klockan 10 på fredag förmiddag och syftar till att möjliggöra diskussioner mellan regeringen i Kiev och utbrytarrepublikerna i östra Ukraina.

Men under tisdagen kom flera rapporter om överträdelser av vapenvilan av båda sidorna i den ukrainska konflikten.

Separatister sköt ned en arméhelikopter i närheten av Slovjansk. Nio soldater uppges ha dödats. Samtidigt besköt ukrainska förband byn Semyonovka, också vid Slovjansk, rapporterar RT.

I syfte att underlätta fredssamtal har Rysslands president Vladimir Putin begärt att det ryska parlamentet ska dra tillbaka hans fullmakt att intervenera militärt i Ukraina. Fullmakten meddelades av parlamentet i början av mars, strax efter att den nuvarande regeringen tog makten genom en statskupp.

Putins begäran kommer sannolikt att öka pressen på separatisterna att lägga ned vapnen, då utsikterna att Ryssland ska ingripa militärt i Ukraina ter sig alltmer avlägsna.

Ryssland har anklagats av regeringar och massmedia i väst för att underblåsa inbördeskonflikten i Ukraina genom att stödja separatisterna med vapen och annan militär materiel. Det har även gjorts gällande att rysk militär personal skulle delta i strider i Ukraina, men några konkreta belägg för påståendena har aldrig presenterats.

Separatisterna har å sin sida kritiserat Putin för att det ryska stöd de hoppats på har uteblivit.


Nyheter från förstasidan

Gav kvinna ovälkomna blickar – låses in på obestämd tid

Vaktmästare i Värmland stirrade för mycket. Nu döms han till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0