Skola backar om pepparkaksgubbar

Publicerad 9 december 2012 kl 14.21

Inrikes.Tioåriga Mio får klä ut sig till pepparkaksgubbe i luciatåget på Kanalskolan i Laxå. Skolledningen valde att backa efter en proteststorm under söndagsförmiddagen.

Gilla artikeln på Facebook

Igår vid lunchtid publicerade Nerikes Allehanda (NA) en artikel om tioåriga Mio som inte fick klä ut sig till pepparkaksgubbe i skolans luciatåg. Anledningen menade Marghareta Zetterlund, verksamhetschef på barn- och utbildningsnämnden, var att pepparkaksgubbar skulle kunna "stöta någon" och uppfattas som rasistiskt.

Under morgonen idag uppmärksammade Fria Tider NA:s artikel och bland bloggar på Internet spred sig nyheten snabbt. Många hörde av sig till skolledningen och var uppretade över beslutet, något som nu fått Zetterlund att ändra sig. Istället hävdar hon för tidningen Expressen att det hela rör sig om ett missförstånd. Beslutet att inte ha med pepparkaksgubbar skulle ha hängt ihop med att man inte skulle sjunga pepparkakssången och därför inte tyckte att luciatåget skulle innehålla några sådana heller.

Men det är en förklaring som Mios mamma Jenny Simic inte köper. Jenny hänvisar till ett SMS hon fått där det uttryckligen står att anledningen var att man inte ville "stöta någon".

Förbudet mot att äta pepparkakor på skolan kvarstår dock, enligt Zetterlund pga elevers allergi.

Artikeln är rättad


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1046514911


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 1046514912


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

FPÖ mot egen majoritet efter hårda krav på återvandring

Får 41 procent – mer än regeringspartierna tillsammans. Österrikiska partiet går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Alex Karp om fascism, Israel – och rädslan för icke-judar. Det är en komplicerad man som tar över stora mängder svenskt territorium.0 

Mer från Inrikes

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus