Pisa-fusket

Skolverket: Invandring bakom dåliga skolresultat

Publicerad 3 december 2019 kl 09.23

Inrikes. Resultaten i svenska skolor har stadigt börjat återhämta sig, enligt den senaste Pisa-undersökningen. De dåliga resultaten förklaras av stor invandring till Sverige.

Dela artikeln

PISA mäter 15-åringars kunskaper i läsförståelse, matematik och naturvetenskap. I mätningen från 2012 presterade svenska elever "långt under" genomsnittet bland OECD-länderna i samtliga tre ämnesområden, skriver Skolverket på sin hemsida.

På senare år har man lyckats återhämta sig.

– PISA 2018 är ett kvitto på att många elever, lärare och rektorer gör ett bra arbete. Svensk skola har problem att brottas med, men att den svenska skolan generellt är dålig är en myt, säger Skolverkets generaldirektör Peter Fredriksson i ett pressmeddelande.

15-åringarna sägs nu prestera över OECD-genomsnittet inom alla tre ämnesområden som PISA undersöker.

Men den positiva trenden "kunde varit ännu tydligare utan den demografiska förändringen", som SVT uttrycker det. Bakom tappet ligger nämligen invandringen.

Enligt Skolverket har Sverige haft en hög andel flyktinginvandring från länder med låg utvecklingsnivå.

"Eftersom utlandsfödda elever med utländsk bakgrund i genomsnitt har lägre resultat än övriga elever kommer en ökad andel påverka det nationella medelvärdet negativt", står det i Skolverkets rapport.

I läsförståelse är den beräknade effekten av denna ökade andel invandrare mellan 2015 och 2018 drygt 2 poäng. Det innebär hypotetiskt att om andelen utlandsfödda elever med utländsk bakgrund varit oförändrad, men i övrigt allt annat lika, skulle det svenska medelvärdet i PISA 2018 varit drygt 2 poäng högre.

Samtidigt ökar skillnaderna mellan de som presterar bäst och sämst i läsförståelse och naturvetenskap. I matematik är det oförändrat.


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0