HMF på Facebook
Kvinnan åtalas vid Luleå tingsrätt.

Skrev på Facebook att somalier är lata – åtalas

Publicerad 4 januari 2018 kl 19.40

Lag & Rätt. En kvinna i 40-årsåldern i Luleå åtalas nu för åsiktsbrottet hets mot folkgrupp. Detta efter att hon skrivit på Facebook att somalier är lata arbetare.

Dela artikeln

"De lataste arbetarna i världen är somalier", löd kvinnans inlägg, som publicerades på Facebook den 2 oktober 2017.

För denna formulering polisanmäldes hon, och nu har kammaråklagare Klara Dahlström valt att åtala kvinnan för "hets mot folkgrupp" vid Luleå tingsrätt.

Åklagaren föreslår att kvinnan ska dömas till 40 dagsböter à 140 kronor.

Den åtalade har inte begärt offentlig försvarare.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Knarkrazzian mot Reinfeldt

Efter knarkrazzian. Se själv: Allt material från Fredrik Reinfeldts lägenhet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Arab våldtog ”batikhäxa” i Skåne – utvisas på livstid

Eslövskvinna flög hit 26 år yngre mannen från Marocko. Nu slutar relationen med livstids utvisning och ett saftigt skadestånd från skattebetalarna.0 

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.