"Småkillar" på fri fot efter rånmord på hotell

Publicerad 15 december 2019 kl 00.33

Inrikes. Tre män är ännu på flykt efter lördagskvällens rånmord i småländska Gislaved, skriver Jönköpingsposten i sin nätupplaga. Den man som mördades på hotellrestaurangen ska ha varit en vanlig gäst som försökte gå emellan.

Dela artikeln

Larmet om rånet kom till polisen klockan 18.33. Då ska tre maskerade män ha rusat in, som ett vittne till Aftonbladet beskriver som "maskerade småkillar" och krossat glas och försökt råna restaurangen.

Enligt Jönköpingsposten är den ihjälslagne mannen i 60-årsåldern. Han slogs med någon typ av tillhygge.

– Vi kommer i nuläget inte lämna några uppgifter om tillhygget då vi inte har hört alla vittnen än och vi vill inte riskera att påverka dem, sade polisens presstalesperson Monica Bergström till SVT.

Stället är kontantfritt så några pengar ska rånarna inte ha fått med sig, enligt ägaren.

Gågatan i Gislaved var avspärrad på lördagskvällen. En brottsplatsundersökning har inletts och polisen förhörde vittnen under kvällen.

– Vi vill prata med alla som var där, säger Monica Bergström, presstalesperson vid polisregion öst, till Jönköpingsposten.


Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Trump om somalier: "Vi vill inte ha dem – kan du förstå det?"

Utlovar asylstopp under "lång tid". "Allt de gör är att gå runt och mörda varandra – sen kommer de hit och säger åt oss hur vi ska styra vårt land."0 

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0