Knivdrama i Birmingham

Svart galning knivhögg flera i Birmingham

Publicerad 7 september 2020 kl 10.24

Utrikes. En person har dödats och flera skadats i en knivattack i Birmingham i Storbritannien. En misstänkt gärningsman greps tidigt på måndagsmorgonen.

Dela artikeln

Det var natten till söndagen som en knivbeväpnad man gick till attack mot och knivhögg flera personer i centrala Birmingham. Det första larmet om en knivattack kom in klockan halv ett på natten. Sedan fortsatte attackerna på flera olika platser fram till klockan två. Totalt knivhöggs åtta personer.

En 23-årig man avled och ytterligare två, en 19-årig man och en 32-årig kvinna, skadades allvarligt i knivattackerna, skriver polisen på sin hemsida. Utöver dem blev fem personer mellan 23 och 33 år mindre allvarligt skadade.

Flera personer blev vittnen till den kallblodige knivmannen. En restaurangägare vittnar om hur han såg hur en kvinna knivskars i halsen.

– Jag tittade på honom, stod vänd mot honom, och jag såg att han höll i en liten kniv, inte så stor, som han högg henne i halsen med, berättar restaurangägaren för BBC.

– Han var väldigt kall, ingen panik, ingen reaktion, ingenting. Han högg henne mellan fem och sju gånger, sedan promenerade han vidare som om ingenting hade hänt.

Polisen inledde en stor polisinsats för att gripa knivmannen, men han lyckades komma undan. Under söndagen gick polisen ut med övervakningsbilder på knivmannen, föreställandes en svart man klädd i keps och mörk munkjacka.

– Vi publicerade övervakningsbilder av den misstänkte och fick en stark respons från allmänheten. Jag vill tacka alla som delade vår uppmaning och som bidrog med information till utredningen, säger stadens polischef Steve Graham.

Tidigt på måndagsmorgonen kunde knivmannen gripas i en förort söder om Birmingham. Det är oklart om och i sådana fall vad han hade för motiv till knivattackerna.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 571534082


Varnish cache server

Mer från Utrikes

Tung republikan tvingas ge Aipac nobben

Israellobbyn har blivit paria för väljarna.. Mike Rogers demokratiska motståndare vann primärvalet genom att angripa lagliga korruptionen.0 

Iranska hackare stängde brittiskt kraftverk

Anläggningen låg nere i fyra dagar.. Teheran bedöms ha betydande så kallad cyberförmåga.0 

Inte heller partikollegan Hanna Gedin släpptes in i landet. "Anmärkningsvärt att regeringen inte agerat mot Israel."0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0