Elpriserna

Svenskt oljekraftverk körs som aldrig förr

Publicerad 21 september 2021 kl 15.37

Ekonomi. Det oljeeldade Karlshamnsverket i Blekinge, som är en del av Sveriges kraftreserv, körs som aldrig förr. Oron växer nu bland de ansvariga på verket, rapporterar Sydöstran.

Dela artikeln

När importen inte räcker till startar Sverige sin effektreserv, där oljeverket i Karlshamn är ett första steg.

Verket drogs igång i februari och producerar en lägstanivå på 60 megawatt, men det kan som mest producera 600 megawatt.

Och nu går verket på högvarv. Senast vintern 2011 fanns det en liknande produktionsnivå, men dagens kraftbehov har man aldrig tidigare sett.

I veckan har två block varit i igång på kraftverket och Kraftverkschefen Henrik Svensson säger nu att han är orolig att vi inte sett det värsta ännu. Enligt honom ligger elbrist och höga priser ligger bakom utvecklingen.

Svensson uppger också att det saknas planerbar kraftproduktion i södra Sverige och han menar att det kommer dröja många år innan elnätet förstärkts och ny elproduktion är i drift.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 660683356


Varnish cache server

Myndigheterna har skärpt till sig. "Vi kommer om det så behövs bära dem ombord på flygplanet".0 

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0