Sveriges dödssiffra kan vara mycket högre

Publicerad 17 april 2020 kl 09.31

Inrikes. Antalet personer som avlidit av coronavirus i Sverige kan vara ännu högre, eftersom alla som insjuknar på äldreboenden inte testas, uppger SR Ekot.

Dela artikeln

Den svenska dödssiffran i covid-19 är redan jättestor. I Finland har 75 personer dött, i Sverige 1.333.

Men dödstalet i Sverige kan vara ännu högre. Anledningen är att alla som insjuknar på äldreboenden inte testas. De som avlider utan att testas hamnar inte i Folkhälsomyndighetens statistik.

Att alla inte testas beror på att Sverige saknar kapacitet. Därför provtas bara vissa. Bland annat är det brist på reagens, kemikalier som används i provanalyserna.

– Om du pratar bara dödsfall så har vi fem bekräftade och jag känner till lika många till som kan ha avlidit och samtidigt kan ha haft covid-19-infektion, så jag hoppas att provtagningskapaciteten ökar så att diskrepansen minskar, säger Lisa Labbé Sandelin smittskyddsläkare i Kalmar län till Ekot.

AnnaSara Carnahan, epidemiolog på Folkhälsomyndigheten, bekräftar att antalet fall troligen är underskattade.

Så kan det se ut över landet. En rad regioner uppger nämligen att de slutar provta när ett äldreboende får flera konstaterade fall. Det gäller bland andra Sörmland, som sett till sin befolkning är värst drabbat.


Artisten "förtvivlad" över mångkulturella utvecklingen. Att vi har gränser och nationer har en orsak, enligt stjärnan.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

C-pedofil får nöja sig med 640.000 kronor – fallskärmen stoppas

Skulle få 11,6 miljoner. Men nu stoppas alla framtida utbetalningar till tågrunkaren Gustav Hemming.0 

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Fabian Sköldhamns" makabra historia. Pappa högg ihjäl mamma på barnavårdscentralen – inför barnen.0 

Mer från Inrikes

Somalier förnedringsrånade 8-åring: ”Såg ut som en rasist”

Tvingades klä av sig naken och göra armhävningar.. Somalierns förklaring: "Tänker att han röstar på SD när han blir äldre".0 

"Jordgubbens" kriminella nätverk driver apotek

Myndigheten: "Vi har haft sparsam kontroll".. Enligt Läkemedelsverket ska dömda kriminella "egentligen inte" kunna driva Apotek.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0 

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0