SVT bjöd in getto-imam för att förklara påsken

Publicerad 4 april 2021 kl 16.59

Media. SVT får kritik efter att ha bjudit in en imam från gettot Järvafältet som expert när påskens betydelse skulle diskuteras i "Helgstudion".

Dela artikeln

Det var under påskdagen på söndagen som SVT hade ett inslag om den kristna högtiden i programmet Helgstudion.

På plats i studion som fanns imam Nasir Ahmad Arif från gettoområdet Järva utanför Stockholm.

– Ni firar ju inte påsk hos er. Vad kan man dra för paralleller, vad gör ni för liknande saker? frågade programledaren.

– Som muslim firar jag ju inte påsk, konstaterade Ahmad Arif själv, men uppgav att han har "full förståelse" för att kristna väljer att göra det.

Imaman berättade vidare att muslimer har "något liknande", och jämförde med den judiska påsken Pesach då man firar uttåget ur Egypten.

– I början av det islamiska året, första månaden tionde dagen, Aashura. Där minns vi den dagen också, säger Nasir Ahmad Arif.

I SVT-studion fanns även ärkebiskop Antje Jackelén, som är känd för sin islamvurm. Jackelén har gått så långt som att välja "Gud är större" ("Allahu akbar") som sitt officiella valspråk, och hon har också vägrat att svara på frågan om Jesus gav en sannare bild av Gud än profeten Muhammed.

Inslaget i Helgstudion får nu kritik på sociala medier.

"Vilken tur att en imam får förklara påsken för mig. Tack SVT", skriver Roger Sahlström på Twitter.

"Det är så hjärndött att det är svårt att finna ord", skriver användaren "Stenen".


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 447598263


Varnish cache server

Räddas av svenska passet. Invandrarna släpade runt funktionsnedsatta 15-åringen som sexslav.0 

Mer från Media

Konspirationsteoretiker ska lära unga om desinformation

Patrik Oksanen rekryteras till UR.. Mannen bakom "Long Phung" och "Ryssland sprängde Nordstream" blir statlig expert på desinformation.0 

Straffades för "politiska" inlägg – lämnar SR för 100%

Mårten Arndtzén hoppar av public service – efter över 30 år.. Går till borgerlig tv-satsning efter att ha tvingats bort som programledare för Kulturnytt.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Magdalena Andersson: "Vem är Brad Pitt?". S-ledaren pressades om sina kunskaper i "Fördomsshowen".0