"Klimathotet"
Greta har utsetts till "årets person" av Time, stod det klart idag.

SVT: Greta "låter som en vänsterpolitiker"

Publicerad 11 december 2019 kl 19.00

Inrikes. Greta Thunbergs budskap "blir alltmer vänsterpopulistiskt". Så lyder analysen från SVT:s så kallade klimatkorrespondent Erika Bjerström.

Dela artikeln

Idag stod det klart att Greta utses till "årets person" av den amerikanska tidskriften Time.

SVT:s Erika Bjerström skriver samtidigt i sin analys av Gretas tal på klimatmötet i Madrid att den 16-åriga svenskan nu "applåderas av Kina, Indien" och andra länder i tredje världen "som anser sig ha rätt att prioritera tillväxt före utsläppsminskningar".

Indiens försvar går ut på att man som u-land måste fortsätta att använda kolkraft och öka sina utsläpp av koldioxid i syfte att lyfta delar av befolkningen ur fattigdom.

Enligt Bjerström sammanfaller Indiens argumentation med Greta Thunbergs retorik. SVT-korrespondenten jämför också Greta med en vänsterpopulistisk politiker.

"Greta Thunberg sa att 'folket' är de enda som inger hopp, men folket är inte en homogen grupp som står enade mot politikerna, då skulle klimatfrågan vara löst. I sitt tal om folket mot de styrande så låter hon snarare som en populistisk vänsterpolitiker", konstaterar Bjerström.

Nyligen publicerades en artikel av Greta Thunberg i George Soros tidning Project Syndicate. I artikeln slog 16-åringen fast att den så kallade klimatkrisen inte bara handlar om klimatet utan även om kampen mot "rasistiska" och "patriarkala förtryckarsystem".


"Myt" att svenska politiker bestämmer i landet. I själva verket styr USA och storfinansen, uppger Cevians vd Christer Gardell.0 Plus

"Kungadömet Kubala" avhyst – illegala invandrare gripna. Sekten ”tar tillbaka” skotsk mark som de menar stals av vita rasister för 400 år sedan.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jerzy Sarneckis nya teori: Gängvåldet kommer upphöra av sig självt

78-årige kriminologen kommer med lugnande besked. De kriminella kommer "inom de närmaste åren" att självmant tröttna på att begå brott.0 

Ekonominyheter

Husqvarna och ABU Garcia stänger i Sverige

"Beskedet är fruktansvärt".. Tufft för vanliga industrier i en tid av krig och bolån.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Går betydligt längre än SD – och väljarna älskar det. Majoritet för att helt enkelt skicka hem alla invandrare som går på bidrag.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Vita woke-kvinnornas vrede när vitt blir årets färg. Efter Sydney Sweeney-kontroversen.0 Plus

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0