Örebros terrorsatsning
Jihadister från Sverige som slåss för IS.

IS-terrorister har redan fått skattefinansierade jobb i Örebro

Publicerad 19 januari 2015 kl 20.18

Inrikes. Örebros kommunalråd Rasmus Persson (C) fick i förra veckan massiv kritik efter att ha föreslagit att man bör ge skattefinansierade arbeten till återvändande IS-terrorister. Men nu kommer det fram att flera jihadister redan tidigare fått praktikjobb av kommunen – och en av dem dog senare i strider i Irak.

Dela artikeln

Det är Thomas Gustafsson, chef för kommunala Partnerskap Örebro, som har ordnat praktik åt 18–24-åringar som "befinner sig i utanförskap". Det rör sig bland annat om flera personer som rest till Mellanöstern för att strida för den bestialiska terrorgruppen IS.

– Hösten 2013 fick vi veta att tolv killar från Vivalla åkt ner och krigat. Några stannade i Turkiet, andra begav sig till Syrien. Vi pratade med polisen när de återvände till Sverige, men det fanns inga misstankar om brott mot någon av killarna. Så därför ville vi hjälpa dem, säger Thomas Gustafsson till SVT Tvärsnytt.

En av dem som fått praktikjobb var en somalier i 20-årsåldern som för några veckor sedan dog i norra Irak efter att ha återvänt till landet för att kriga med IS. 

Thomas Gustafsson säger till SVT Tvärsnytt att han ser det som "ett misslyckande" att somaliern valde att åka tillbaka.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 201376527


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Folk väljer bort dyrt kaffe. "Hushållens köpkraft har minskat".0 

Misstogs för björnfäll. Men det visade sig vara en 2.000 år gammal doja inspirerad av romerskt mode.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0