Tjärna Ängar
Typiska bostadshus i Tjärna Ängar.

Tidningsbud omringad och bestulen på bil i somaliskt getto

Publicerad 2 oktober 2020 kl 10.41

Inrikes. Brottsligheten i Borlänge fortsätter. Under natten hotades, omringades och bestals ett tidningsbud på sin bil i Tjärna Ängar, även känt som Lilla Mogadishu.

Dela artikeln

Det var vid 04-tiden i natt som ett tidningsbud blev omringad av flera personer och bestulen på sin tidningsbil i invandrarområdet Tjärna Ängar i Borlänge.

– Efter att tidningsbudet blivit omringad uppstod skrik och bråk runt bilen. En av personerna tog tidningsbilen och körde i väg. Tidningsbudet sprang då efter samtidigt som han mottog verbala hot av gärningsmannen i bilen, uppger polisens presstalesperson Diana Qudhaib på myndighetens hemsida.

Polisen skickades till platsen och cirkulerade i området för att söka efter gärningsmannen. Bilen återfanns men förövarna gick inte att hitta.

Händelsen rubriceras som olaga hot och tillgrepp av fortskaffningsmedel.

Tjärna Ängar är en stadsdel i Borlänge som även kallas "Lilla Mogadishu" på grund av den höga andelen invandrare från Somalia.

Enligt Wikipedia utgjorde somalier hela 36,8 procent av områdets invånare under perioden 2017-18. Nio av tio i området är utrikesfödda och stadsdelen har beskrivits "som ett av stadens största problemområden med hög kriminalitet".

Tidigare i veckan meddelade kommunens politiker att brottsligheten i Borlänge eskalerat under sommaren och att läget är akut. Kommunen har gått upp i "rött läge" för att få kontroll på kriminaliteten.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 559558327


Varnish cache server

Mer från Inrikes

Kasselstrand: "Jag säger nej till sionistisk underkastelse"

Applåderna när han fördömer "terrorstaten" Israel.. "Skulle Gud skapa en stat som ägnar sig åt mord, folkmord, fördrivning, pedofilbeskyddande och att jaga ut kristna från deras hemländer?"0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Dolly Parton är död. Countryikonen har avlidit vid 80 års ålder.0 

Löftet: Ingen PK-mångfald i nästa Sagan om ringen-film. Regissören avfärdar "politiskt korrekt" rollbesättning.0