USA och Grönland

Trump bekräftar: Vill köpa Grönland

Publicerad 19 augusti 2019 kl 06.31

Utrikes. USA.s president Donald Trump bekräftar uppgifterna om att han är intresserad av att köpa Grönland av Danmark. Den danska statsministern Mette Frederiksen avfärdar dock idén som "absurd".

Dela artikeln

Redan under förra veckan kom uppgifter om att Donald Trump vill förvärva den istäckta jätteön, som blev en dansk koloni år 1814 och idag är en autonom del av Danmark.

Nu bekräftar presidenten själv att han har haft sådana diskussioner, även om han medger att frågan inte har någon topprioritet.

– Det är något vi har pratat om. Strategiskt är det intressant och vi ska prata med dem, sade Trump i samband med en pressträff.

Han beskriver det hela som "i grund och botten en stor fastighetsaffär".

– Danmark förlorar nästan 700 miljoner dollar varje år på att underhålla ön. Vi är goda allierade med Danmark och vi skyddar Danmark, fortsatte presidenten.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen verkar dock inte vara intresserad av någon affär.

– Det är en absurd diskussion, säger Frederiksen till DR och påpekar att Grönlands lokala ledare Kim Kielsen har understrukit att ön inte är till salu.

"Vi är öppna för handel men inte till salu", skriver Grönlands officiella konto på Twitter.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 753418721


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 753418722


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

"Krigsförbrytaren” och ”slaktaren” i Aftonbladet och TV4. Samtidigt har SD och regeringen gjort det olagligt att "förringa" hur ond han var.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Är franska presidentfrun egentligen en man?. Oroväckande teori eller högerextremt trams?0 

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0