TT citerar feministisk bluffrapport om våldtäkter

Publicerad 11 september 2013 kl 02.14

Politik.Har du envist bett någon att ha samlag med dig? I så fall är du en våldtäktsman enligt en rapport från Institutet för genushälsa i Kapstaden – en rapport som finansierats av svenska skattebetalare.

Gilla artikeln på Facebook

Professor Rachel Jewkes har lett undersökningen i vilken tiotusen män intervjuats i en rad asiatiska länder, så som Kina, Kambodja och Bangladesh.

Enligt rapporten erkänner var fjärde man att de någon gång våldtagit en kvinna. Rapporten har refererats av TT, som gjort en rewrite på nyhetsbyrån AP:s artikel.

Problemet? Rapporten använder sig av en radikalfeministisk definition av våldtäkt.

"Ordet våldtäkt ingick inte i frågorna", skriver forskarna. Istället "ställdes frågor om specifik handlingar".

Rapportförfattarna skriver inte exakt formuleringarna på de frågor de ställde männen som intervjuades, utan hänvisar till tidigare rapporter, som inte heller definierade frågorna som ställdes utan i sin tur hänvisar till ytterligare en tidigare rapport.

Där framkommer det i en presentation att rapportförfattarnas syn på vad som är en våldtäkt är väldigt vid.

"Hur många gånger har du haft sex med en kvinna [...] efter att du ljugit, hotat med att bryta upp förhållandet eller tjatat [eng: pleaded] om det till hon går med på det?", är ett exempel på en intervjufråga. Har man gjort det, då är personen en våldtäktsman, enligt genusforskarna.

Rapporten har finansierats med svenska, norska, brittiska och australiensiska skattepengar.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 412051094


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0