Twitter vägrade plocka bort barnporr, enligt stämningsansökan

Publicerad 22 januari 2021 kl 11.17

Utrikes. Twitter vägrade ta bort barnporr från sin plattform med motiveringen att det inte stred mot företagets policy. Det påstås i en stämningsansökan som lämnats in mot företaget, rapporterar New York Post.

Dela artikeln

Twitter vägrade att ta bort barnpornografiska bilder och filmer från sin plattform då en granskning av inläggen "inte hittade några överträdelser" av bolagets policy.

Det hävdas nu i en stämningsansökan mot företaget, enligt New York Post.

Stämningen lämnades in i onsdags av offret och dennes mamma.

I stämningsansökan påstås det också att Twitter tjänat pengar på inläggen, som visade en 13-åring ha sex.

Pojken i fråga är idag 17 år och bor i Florida. Han ska ha groomats via Snapchat. 

Om han inte delade fler sexuella bilder och filmer skulle det material som han redan skickat delas med "föräldrar, tränare, pastor" med flera.

Offret upptäckte inläggen på Twitter i januari 2020 sedan de spridits bland hans klasskamrater, som då utsatte honom för "trakasserier och grym mobbning", något som i sin tur fick honom att överväga självmord.

"Tack för att ni kontaktat oss. Vi har granskat innehållet och har inte hittat några överträdelser av vår policy, så inga åtgärder kommer just nu vidtas", svarade Twitter sedan offrets mamma kontaktat dem.

Twitter har på sistone fått utstå massiv kritik sedan företaget censurerat och stängt av samhällskritiska högeranvändare, däribland USA:s förre president Donald Trump.


Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Gängkriget

"Krigszon", "shithole", "nordafrikansk koloni". Polisen: "Det är ett helvete på ren svenska, vi har misslyckats".0 Plus

Nyheter från förstasidan

Jägareförbundets ordförande hoppar av – till SD

"Fått ett erbjudande som jag har tackat ja till." Peter Eriksson har erbjudits riksdagsplats och toppuppdrag för SD.0 

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Anföll plötsligt 18-åring. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Mer från Utrikes

USA:s tidigare utrikesminister har avlidit. Känd för Irakkriget och neokonservatismen.0 

Iran: Inget samarbete med USA så länge de stöder Israel

Ayatollans nya bud.. "Samarbete är inte möjligt så länge USA fortsätter att stödja den fördömda sionistregimen."0 

Nato-landet: Då jämnar vi Moskva med marken

Klara beskedet.. "Världens dagar kommer att vara räknade".0 

Här hotas JD Vance – "kört" i valet om han viker sig för Israellobbyn

Nick Fuentes mobiliserar "10.000 groypers".. America First lovar dyka upp för att motarbeta honom i viktiga delstaterna.0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0