Frank-Walter Steinmeier.

Tyska regeringen skäller ut Nato: "Det är krigshets" ni sysslar med

Publicerad 22 juni 2016 kl 16.44

Utrikes. Natos aktiviteter i Östeuropa utgör ”krigshets” mot Ryssland. Det hävdar Tysklands utrikesminister Frank-Walter Steinmeier, enligt BBC News.

Dela artikeln

Det är i en intervju med Bild am Sontag som Steinmeier kommenterar den storövning med 31.000 deltagande soldater som den USA-ledda militäralliansens under juni genomförde i Polen.

– Något som vi bör undvika att göra nu är att förvärra situationen ytterligare genom vapenskrammel och krigshets, säger den tyske utrikesministern.

Frank-Walter Steinmeier konstaterar vidare att det är felaktigt att tro att ”en symbolisk stridsvagnsparad vid alliansens östra gräns” skulle skapa ökad säkerhet.

– Vi gör klokt i att inte skapa förevändningar för att förnya en gammal konfrontation, säger han.

Nato-övningen i Polen tidigare i juni var avsedd att testa Natos förmåga att reagera på hot och att dämpa oron i Östeuropa efter Rysslands annektering av Krim.

Natos talesperson Oana Lungescu uppger att militäralliansens agerande är "defensivt, proportionerligt och i linje med våra internationella åtaganden”, enligt BBC News.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Regeringen återinför beredskapslager – "vi har varit naiva"

Ska bunkra med spannmål och jordbruksvaror. "Det handlar om helt nödvändiga produkter för vår livsmedelsproduktion".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Tyske kanslerns tårar under slakten i Gaza: "Antisemitism"

Gråter – och förklarar krig mot yttrandefriheten.. Friedrich Merz lovar tuffa tag mot "konstnärlig, kulturell och akademisk" frihet i Tyskland.0 

Väpnad gaymilis utreds för mordet på Kirk

Inte säkert att mördaren agerade ensam.. Vänsterextrema "Armed Queers" en av grupperna som granskas.0 

Misstänkt Kirk-mördare bodde med transvestit

"Djupt indoktrinerad i politisk vänsterideologi".. Transvestiten uppges samarbeta "till fullo" med utredningen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0