Estoniakatastrofen
En 3D-bild av Estonia och bottenområdet runt omkring. Sammanställd utifrån undersökningarna från forskningsfartyget R/V Electra af Askö.

"Urberg" tros ligga bakom hål på Estonia

Publicerad 16 november 2021 kl 13.57

Inrikes. Statens haverikommission uppger nu att mycket tyder på att de uppmärksammade hålen på Estonias skrov kan ha orsakats av uppstickande berggrund.

Dela artikeln

Stockholms universitet, som deltog i operationen vid Estonias vrak i somras, har nu presenterat sina slutsatser om förlisningsplatsen.

Enligt rapporten ses berggrunden sticka upp på flera platser i närheten av de nyupptäckta hålen i skrovet.

– Det är mycket som tyder på att skadorna har orsakats av den uppstickande berggrunden, men vi behöver fortsätta med fler utredningsåtgärder innan vi kan bekräfta detta, sade Jonas Bäckstrand, utredningsordförande och ställföreträdande generaldirektör på Statens haverikommission, under en presskonferens enligt SVT Nyheter.

Undersökningarna visar att Estonia ligger i en sluttning, som huvudsakligen är täckt av sediment.

– Utifrån besiktning av filmer som det estländska företaget Tuukritööde OÜ samlade in med hjälp av en undervattensrobot, bedöms dock fast berg sticka fram, mycket nära de omtalade hålen. Det finns också starka indicier på att vraket har ändrat position över tiden. Den påbörjade övertäckningen gör det ännu svårare att dra några tydliga slutsatser då de dumpade en hel del sand och grövre material i området, särskilt på södra sidan av vraket, säger Martin Jakobsson, den ansvarige forskaren från Stockholms universitet.

Även de ansvariga myndigheterna i Sverige och Estland understryker att det är för tidigt att dra några slutsatser av fynden.

– Vi har hittat sprickor, hål och bucklor över hela fartyget. Vi måste studera alla dessa skador och även inspektera bogrampen som lossnat från sina gångjärn, säger Rene Arikas, estniska haverikommissionens chef, enligt SVT.


Helgbesöket på badet blev en mardröm. Män från Mellanöstern sexofredade Ann-Sofie, hennes fjortonåriga styvdotter och elvaåriga systerdotter.0 Plus

Starka reaktioner på bilderna från nyinspelningen. "Den enda som får vara vit är väl farbror Melker, för att han är så klantig."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Blancolån finansierar "kontantinsats" när unga köper bostad

"Ett systemfel.". Mer än var tredje lånar hela vägen till "nocken".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

AMS ip-kontroll: 4.000 lyfter a-kassa från utlandet

Loggar in direkt från Thailand och söker bidrag.. "Vi pratar om personer som befinner sig utomlands fast de borde vara i Sverige och söka arbete".0 

Många reservofficerare ej i form för tredje världskriget

Larmet: För plufsiga, trötta, gamla.. Endast var femte av Sveriges 7.000 reservofficerare är under 45 år.0 

Elbil exploderade i Sundsvall – "huset skakade"

"Det var en rejäl explosion".. Brinnande elbilar går i praktiken inte att släcka.0 

Åkesson har inte orkat läsa sin egen vitbok

Är inte intressant, enligt tidigare SD-ledaren Mikael Jansson.. "Det är nästan intressantare varför Åkesson och Karlsson vill ha en vitbok".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0