Inbördeskriget i Syrien och Irak

USA fryser bidragen till Vita hjälmarna

Publicerad 6 maj 2018 kl 14.16

Utrikes. USA har beslutat att frysa allt sitt bistånd till den syriska rebellgruppen Vita hjälparna, som anklagas för samarbete med al-Qaida. Det rapporterar CBS News.

Dela artikeln

I svenska och andra västerländska medier hyllas Vita hjälmarna som en humanitär hjälporganisation som räddar liv.

Men grupperingen har samtidigt anklagats för att samarbeta med jihadiströrelsen Jabhat al-Nusra, som är en del av al-Qaida.

Nu har den amerikanska regeringen beslutat att tills vidare strypa utrikesdepartementets bistånd till Vita hjälmarna. Tidigare stod USA för en tredjedel av organisationens totala finansiering.

Om bidragsstoppet blir permanent eller tillfälligt är för närvarande okänt, enligt CBS News.

Vita hjälmarnas ledare Raed Saleh säger till CBS att gruppens möte i mars med amerikanska UD var "väldigt positivt" och att ingenting då tydde på att biståndet var i fara.


Nyheter från förstasidan

"Slaktaren från Kamerun" inför rätta till sist

Hela EU daltade i ett halvår – trots skräcken. Mannen åkte på Europaturné och slängde betongblock på folk från höga byggnader – först nu har han frihetsberövats.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Pedofil dömd till kirurgisk kastrering

Slog till mot sexåring på Madagaskar.. Nu blir mannen av med testiklarna, enligt en dom.0 

Netanyahu: Trump mest Israel-lojale presidenten

"Det vi har nu är något extraordinärt".. Donald Trump betydligt lättare att få att göra som man vill än Obama, Bush och Biden, enligt israeliske premiärministern.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0