Pedofilprästen i Uppsala
Den dömde 29-åringen blir nu av med sitt uppdrag som präst.

Våldtäktsdömd präst "avkragas"

Publicerad 23 januari 2015 kl 08.29

Inrikes. Vid årsskiftet dömdes en öppet homosexuell präst i Svenska kyrkan i Uppsala för att vid upprepade tillfällen ha våldtagit en 14-årig konfirmand. Nu har han förklarats obehörig som präst av kyrkan.

Dela artikeln

Beslutet togs av domkapitlet i Uppsala stift vid sammanträdet i onsdags. Den 29-årige prästen hade då redan frivilligt avsagt sig vigningstjänsten som präst.

– Det hela är tragiskt från början till slut. Men med tanke på det ansvar en präst har finns inget annat möjligt slut efter det som har hänt, säger biskop Ragnar Persenius i ett pressmeddelande.

Övergreppen började i samband med att pojken sov över hemma hos prästen och hans pojkvän. Prästen föreslog då att han och pojken skulle ha en "kukmätartävling" varefter han uppges ha haft sex med 14-åringen mot dennes vilja. Sedan följde enligt domen en rad övergrepp som bland annat ägde rum i den skola som pojken går på, i ett källarförråd samt på ett församlingshem utanför Uppsala.

Uppsala stift uppger att man ska fortsätta sitt arbete med att stötta de utsatta.

– Som kyrka innesluter vi dem i vår förbön. I vår förbön finns också den nu före detta prästen och hans familj, säger biskop Ragnar Persenius. 


Nyheter från förstasidan

Regeringen vill kartlägga invandrares brist på PK-åsikter

Ska kartlägga "värderingar" om homosexualitet, abort och skilsmässa. Idag avviker de alltför mycket från regeringens åsikter i frågan, enligt Simona Mohamsson (L).0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Samlas in och eldas upp – metodiskt. De ligger bakom kuppen som får lokalpolitikerna att se rött.0 

Mer från Inrikes

Moska Hassas, 23, efterträder Lisa Nåbo. Utses formellt på förbundets kongress i augusti.0 

Kontantgräns i butiker på 200 kronor väcker ilska

Äldre kan inte längre anlita hemtjänsten för inköp.. Får inte låna ut kortet för banken – och får inte ta ut kontanter.0 Plus

Rättsexperter varnar för extremvänsterns publicering

"Kan vara förtal".. Utpekandet av ministerns omyndige son ifrågasätts av jurister.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0