Vaccinkrav på självmordskliniker

Publicerad 25 november 2021 kl 20.59

Utrikes. Den som önskar få hjälp att begå självmord i liberala Tyskland måste först se till att vaccinera sig mot covid-19, rapporterar RT.

Dela artikeln

Beslutet har fattats av den tyska föreningen för dödshjälp, och innebär att patienter måste visa upp bevis på vaccinering eller genomgången coronainfektion.

I ett uttalande på sin hemsida skriver den Hamburg-baserade föreningen att den självmordshjälp man erbjuder "innebär fysisk närhet mellan människor", vilket "är själva förutsättningen för spridningen av covid".

Tysklands författningsdomstol beslutade i samband med coronautbrottet förra året att tillåta dödshjälp. Detta genom att förklara ett tidigare förbud mot verksamheten grundlagsvidrigt.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 36442540


Varnish cache server

Nära 50.000 ytterligare filer gås igenom. Detta efter att det upptäckts att dokument där Trump anklagas för barnvåldtäkt mystiskt försvunnit.0 Plus

Mer från Utrikes

Sex amerikanska soldater döda i "flygolyckan"

Nya dödsfall för Washington under pågående kriget.. Iranstödd milis tar på sig dådet – men enligt Pentagon var det en olycka.0 

USA flyttar luftförsvar från Europa till Mellanöstern

Efter protesten från Sydkorea.. Nu framkommer att även lagren i Europa måste användas för att klara nya kriget.0 

Så många skadade har fått sjukhusvård sedan kriget startade. Kraftig censur gör att få bilder på förödelsen i Tel Aviv kommer ut.0 

Två skadade på USA:s hangarfartyg – "brand i tvättstugan"

Olycka ombord, enligt flottan.. "Orsaken till branden var inte stridsrelaterad och är under kontroll".0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Iran: Tyst från Unesco när Israel bombar sönder våra världsarv. FN anklagas för att se på när monumenten från 1300-talet sprängs.0 

Skrikande vänsterkvinna stoppade pjäs på Dramaten. Kaotiska scener under föreställningen.0