Konflikten i Ukraina
Ukrainas president Pjotr Porosjenko, till höger.

Vita huset förnekar vapenleveranser till Kiev

Publicerad 8 september 2014 kl 19.43

Utrikes. Regeringen i Kiev påstår att USA och andra Natoländer gått med på att skicka vapen till Ukraina. Den amerikanska regeringen dementerar dock uppgifterna.

Dela artikeln

Det var på söndagen som Ukrainas presidents rådgivare Jurij Lutsenko proklamerade att man på Natos toppmöte i Wales kommit överens om vapenleveranser till Ukraina från USA, Frankrike, Polen, Norge och Italien.

Vita huset har förnekat att så är fallet.

– Uppgifterna stämmer inte. Ukraina har gjort flera förfrågningar om utökat säkerhetsstöd och vi utvärderar samtliga för att se hur vi kan förbättra stödet till Ukraina, säger Hayden Caitlin Hayden vid USA:s säkerhetsråd till RIA Novosti.

Men Ukrainas president Pjotr Porosjenko är av en annan uppfattning. I ett uttalande på presidentens hemsida slår han nu ännu en gång fast att "direkta vapenleveranser" är på gång.

– Vi har nått överenskommelser med ett antal Natoländer som säkrar direkta leveranser av modern vapenteknik, vilket kommer att hjälpa oss att försvara oss och att segra, säger Porosjenko i uttalandet enligt RIA Novosti.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 444570606


Varnish cache server

Skulle visa sin godhet. Nu har familjen tagit över det nyrenoverade huset och hotar "slå in käften" på honom.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0