Vita huset: USA lämnar Afghanistan helt

Publicerad 14 april 2021 kl 08.00

Utrikes. Amerikanska styrkor i Afghanistan ska lämna landet senast den 11 september i år, enligt ett färskt beslut från Vita huset.

Dela artikeln

Genom återtagandet av trupperna avslutar USA sitt längsta krig som då pågått i 20 år.

Egentligen skulle USA ha lämnat landet den 1 maj i år. Ett tidigare avtal och en ny runda fredssamtal planeras starta 24 april.

Talibanerna vägrar dock att delta i fredssamtal så länge styrkorna befinner sig i landet, meddelade de under tisdagskvällen.

En anonym talesperson för Joe Biden sade på tisdagen att målet med kriget i Afghanistan var att utkräva ansvar för 11 september och att störa de terrorister som använde Afghanistan som bas för angrepp mot USA. Man anser nu att de målen är uppnådda sedan några år.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

USA terrorstämplar AFA

Ödesdigert besked – om de hamnar på USA:s terrorlista. I så fall kan Expressen, Bonniers och andra finansiärer ligga pyrt till.0 

Ekonominyheter

Småsparare "missar tåget" när BRICS-länderna hamstrar guld

Centralbankerna köper – "oavsett pris".. BRICS-länderna har fortfarande en för låg andel guld i sina reserver jämfört med väst, säger Peter Schiff.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0