Vithaj väntas etablera sig i svenska badvatten

Publicerad 4 september 2021 kl 11.22

Inrikes. Det är en tidsfråga innan vithajen hittar till svenska kustområden, hävdar marina forskare. Först väntas djuret dyka upp på västkusten.

Dela artikeln

Hajforskaren Fredrik Gröndahl på Kristinebergs forskningsstation utanför Lysekil säger till Sveriges Radio P4 Väst att vithaj har observerats i Skottland, och att hajen nu kan vara på väg norrut.

– Jag skulle säga att det kanske är en tidsfråga. Jag tror vi kommer få en observation, säger Gröndahl till radion.

En orsak till att hajen rör sig norrut är att antalet individer helt enkelt har stigit, enligt forskaren.

– Vithajen har faktiskt ökat i antal och det kan också vara en orsak till att den sprider sig. Den kanske redan har varit här men vi har inte observerat det, säger Gröndahl till Sveriges Radio.


Nyheter från förstasidan

Antarktis istäcke växer igen

Sänker nu havsnivån istället för att höja den. Ismassan växte med nästan 108 gigaton per år.0 


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.