Bombterrorn
Arkivbild.

1 av 100 bombdåd klarades upp

Publicerad 23 januari 2020 kl 15.26

Inrikes. Ytterst få av bombdåden som sker i Sverige klaras upp. Fallen är särskilt svår att utreda eftersom bevisen sprängs sönder, uppger DN. Förra året dömdes endast en person för ett av dåden som skedde i södra Sverige.

Dela artikeln

Under förra året inträffade 257 bombdåd i Sverige, eller "allmänfarlig ödeläggelse genom sprängning", som det heter i statistiken från Brå, Brottsförebyggande rådet.

Men extremt få av fallen klaras av.

– Jag kan inte ge dig en exakt siffra här och nu, men uppklarningen är väldigt låg, säger Palle Nilsson, kommenderingschef för Operation Rimfrost i region Stockholm, till Dagens Nyheter.

Enligt DN inträffade det mer än hundra bombdåd i polisregion Syd förra året. Men bara en enda person är dömd, och det för ett av dåden.

Det som gör händelserna extra svåra att utreda är att bevismaterialet sprängs sönder i explosionen. Dessutom kan gärningsmannen lämna brottsplatsen och vara långt borta innan explosionen sker.

Att använda sprängmedel kan alltså vara en genomtänkt strategi från gärningsmännens sida.

Enligt DN har dock polisen tillräcklig insikt för att förstå ungefär vilka det är som bombar landet, och det handlar om ett femtiotal kriminella nätverk. Man tror också att det är dessa personer som begår skjutningarna. Men att hitta bevis och sätta dit dem är svårt.


Nyheter från förstasidan

S-bluff om "slöseri" – vill slösa lika mycket själva

Skillnaden mot egna budgeten: 0,3 procent. Samma slöseri oavsett vem man röstar på, enligt en granskning i Dagens Industri.0 

Ekonominyheter

Ser risker med guldets återkomst: "Det tar bort makten från politikerna"

Kan bli svårare syssla med skatter och krig.. Nationalekonomens varning när ädelmetallen åter börjar fungera som valuta.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Rikspolischefen kan kallas till riksdagen. Men oron för politikernas samarbete med övervakningsjätten bygger på "konspirationsteorier", enligt Gunnar Strömmer.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0