100-årig kvinna rånad: "Hon är mycket skärrad"

Publicerad 2 juli 2020 kl 14.43

Inrikes. På två dagar har två kvinnor utsatts för rån på äldreboenden i Örebro. I det ena fallet hoppade rånaren in genom fönstret och ryckte åt sig guldsmycken.

Dela artikeln

Det var på onsdagen som en kvinna i 100-årsåldern blev rånad på ett äldreboende i Skebäck i Örebro.

En "okänd ung man" hoppade in genom fönstret och ryckte av kvinnans guldsmycken. Han lämnade sedan platsen genom fönstret.

"Mannen hoppade på en cykel och försvann mot Engelbrektsgatan. Det är ett mycket fult angrepp på en nästan 100 år gammal dam. Damen är mycket skärrad och personalen hjälper damen", skriver polisen på sin hemsida.

Polisens signalement på mannen är cirka 175 cm lång, kortklippt hår med svart cykel och brun axelväska.

Vid 11.30-tiden på torsdagen inträffade ett liknande rån i Kumla i Örebro. Där blev en kvinna frånryckt en halskedja i hissen på ett äldreboende. Personen var klädd i "mörka kläder" och sprang sedan ner för trappen. Rånaren ska ha följt efter offret från en butik i området och polisen kontrollerar nu övervakningskameror i området.

Enligt NA.se handlar det om en man i 18-25-årsåldern. Polisen utesluter inte att det rör sig om samma gärningsman. 

– Vi håller på och sammanställer all information nu. Det här är inte okej och ska inte bli någon vana, det finns en kategori som inte har någon empati, säger Kenneth Johansson vid polisen till SVT Örebro.


Nyheter från förstasidan

Media har redan slagit fast att det var en olycka

Ansvarsfrågan redan utredd – av media. Men på en video från olycksplatsen syns chauffören röra sig utan problem.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Efter sexköpsåtalet mot Jens B Nordström. Kvinnlig programledare i blåsväder – nu råder återigen dålig stämning i TV4-huset.0 Plus

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0