Ebolautbrottet i Afrika

467 döda i ebola

Publicerad 4 juli 2014 kl 15.00

Utrikes. Ebolautbrottet i Västafrika kan hålla på länge – troligen flera månader. Det säger experter från WHO om utbrottet som hittills skördat 467 dödsoffer.

Dela artikeln

Totalt har 759 fall rapporterats hittills men mörkertalet tros vara stort.

– Jag tror att vi kommer att ha med detta utbrott att göra i åtminstone ett par månader, upp till flera månader, säger WHO:s generalsekreterare Keiji Fukuda till nyhetsbyrån AFP.

Virusutbrottet är det allvarligaste någonsin, såväl i smittade som döda. Tolv länder har nu enats om åtgärder för att stoppa smittspridningen, men WHO tror alltså att utbrottet ändå kan hålla på länge till. Experter uppger dessutom att det finns en viss risk att Ebolaviruset kommer till Sverige.

– Det går inte att utesluta att en smittad patient kommer till Sverige, säger Andreas Bråve, Folkhälsomyndighetens på enheten för högpatogena virus, till Fria Tider Plus.


Familjen som flydde Sverige

Sverige tvångsplacerade henne hos arabisk bidragsfamilj. Då "kidnappade" pappan sina egna döttrar och flydde landet – nu talar hon ut i utländsk media.0 Plus

"Vad håller du på med jävla somalier?" Borlänge-familjen vågade inte bo kvar efter mardrömslika upplevelsen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Explosioner vid presidentpalatset i Venezuela

Militären framme vid byggnaden. Inrikesministern Diosdado Cabello uppges leda styrkan.0 

Ekonominyheter

Guldpriset rusar igen efter Trumps kupp

Nära nytt rekordpris – igen.. Kaoset på internationella scenen lockar fler investerare till trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0