Bombterrorn

Bombdåd "minskar" i Malmö – rubriceras som skadegörelse istället

Publicerad 3 januari 2020 kl 14.42

Inrikes. Antalet sprängningar i Malmö har minskat med nästan 40 procent på två år, enligt justitieminister Morgan Johansson (S). Men medieuppgifter som Samhällsnytt har sammanställt tyder på att polisen allt oftare rubricerar bombdåden som skadegörelse istället.

Dela artikeln

Förra året skedde en rekordökning av bombdåd i landet, från 162 år 2018 till 236 stycken år 2019.

Löfvenregeringen gör dock sitt bästa för att påskina att Sverige inte alls blivit våldsammare. Detta samtidigt som svenskar nu flyr landet med motiveringen att Sverige"blivit som Mordor".

Igår påstod justitieminister Morgan Johansson att antalet bombdåd i Malmö minskat med 40 procent på två år, från 58 stycken 2017 till 36 stycken 2019.

Samhällsnytt hävdar dock i sin granskning att polisen i flera fall rubricerar dåden som skadegörelse istället för allmänfarlig ödeläggelse genom sprängning. På detta sätt misstänks att statistiken "friseras".

Nättidningen tar fler exempel från Malmö, bland annat när en entrédörr till ett flerfamiljshus sprängdes sönder i staden i mars förra året, vilket polisen rubricerade det som skadegörelse.

Att rubricera bombdåd som skadegörelse är dock ingen helt ny företeelse, utan har även förekommit tidigare.

Anledningen till att bombdåd ens klassas som skadegörelse sägs vara att de är "för små" för att räknas som något annat.

När Samhällsnytt kontaktar polisen får tidningen dock inget konkret svar på hur bombdåd generellt ska bedömas och klassificeras, utan det är upp till respektive förundersökningsledare. Tidningen får inte heller ta del av polisens egen statistik över antalet sprängningar för 2019 utan hänvisas bara till Brå:s siffror.

I sociala medier är många kritiska till Morgan Johanssons utspel, eftersom ökningen av bombdåd i hela landet i varje fall är så stor.

"I Sverige har det totalt sett ökat med minst 45% från 162 st 2018 till 236 st på 11 månader 2019. Så vad vill du visa med att välja ut en liten del av statistiken? Förstår du inte att det framstår som att du vill sopa det verkliga läget under mattan?", skriver en person på Twitter.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Inrikes

Kräver att kommunen agerar mot gnagare som tar över. "Problemet är särskilt märkbart i offentliga parker, bostadsområden och kring avfallshanteringsstationer."0 

Sverige ska finansiera Ukrainas äldrevård

Tidöregeringens nya satsning.. Ska "främja ett framtida ukrainskt EU-inträde".0 

Åtalas för att ha eldat upp pilot i IS-bur

Osama Krayem, 32, ställs inför rätta i Stockholm.. Malmö-sonen är redan dömd för massmord i Paris och Bryssel.0 

Margot Wallström: "Jag är inte antisemit"

S-profilen bemöter nu kritiken.. "Israels regering gjorde allt för att framställa Sverige och mig som avskräckande exempel."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0