Ur det uppmärksammade filmklippet.

CNN hotar hänga ut privatperson bakom Trumps wrestlingfilm

Publicerad 5 juli 2017 kl 16.51

Media. CNN får nu kritik för att ägna sig åt utpressning mot den Reddit-användare som skapade den wrestlingfilm som Donald Trump postade på Twitter i helgen. Det vänsterliberala tv-bolaget hotar nämligen att hänga ut privatpersonen om han postar fler så kallade memer.

Dela artikeln

USA:s president Donald Trump anklagades i media för att uppmana till "våld" mot reportrar när han i söndags twittrade ut en skämtfilm som visar hur han symboliskt "spöar upp" nyhetsjätten CNN.

I veckan uppdagades vem det var som först hade skapat filmen, nämligen Reddit-användaren "HanAssholeSolo". Användaren anklagades sedan i media bland annat för så kallad antisemitism eftersom han tidigare hade postat ett bildkollage som visar att nästan alla toppföreträdare på CNN är judar trots att judarna endast utgör 2 procent av befolkningen i USA.

CNN meddelade på tisdagen triumfatoriskt att de hade lyckats identifiera användaren bakom kontot HanAssholeSolo. Tv-bolaget skriver dock att de valt att inte hänga ut mannen eftersom han skrivit ett nytt inlägg på Reddit där han "ber om ursäkt" för att han skrivit "rasistiska" och "antisemitiska" inlägg och lovar att sluta upp med det.

Men CNN lägger in en brasklapp och konstaterar att de "förbehåller sig rätten" att trots allt publicera privatpersonens identitet om "något av detta skulle ändras".

Nu får den vänsterliberala nyhetsjätten hård kritik på sociala medier för att ägna sig åt utpressning och oetiskt agerande, rapporterar RT. En av kritikerna är Wikileaks-grundaren Julian Assange.

"Ett tv-nätverk med mångmiljardbudget som utpressar en privatperson till att inte göra roliga videor om dem, det är inte journalistik, CNN", skriver Assange på Twitter.

Fler reaktioner från Twitter:


Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0