Konstbeslaget i Malmö

Dan Park släpps fri

Publicerad 8 oktober 2014 kl 20.50

Kulturnyheter. Efter tre månader i häktet ska gatukonstnären Dan Park nu försättas på fri fot, beslutade hovrätten på onsdagskvällen enligt Dispatch International.

Dela artikeln

Det var den 5 juli i år som polisen stormade in på galleriet Rönnqvist & Rönnqvist i Malmö i samband med att en utställning med Dan Parks gatumålningar hade premiär. Både Park och galleristen dömdes senare för hets mot folkgrupp i tingsrätten.

Nu har hovrätten beslutat att han ska släppas fri i väntan på domen, som ska meddelas om två veckor.

Åklagaren Linda Rasmussen yrkade under rättegången på att konstnären skulle hållas kvar i häktet på grund av risken att han återfaller i åsiktsbrott. Hon hänvisade bland annat till en intervju med Dan Park där han sade att han inte ångrade någonting, enligt Dispatch International.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 888448754


Varnish cache server

Bröt sig in i bilen och våldtog under pistolhot. Det visade sig att straffsatserna i tredje världen är mindre förlåtande.0 Plus

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0