Coronavaccin

Därför dör man av Astra Zenecas vaccin

Publicerad 18 mars 2021 kl 13.51

Utrikes. Norska expertläkare uppger sig nu har upptäckt orsaken till att patienter som fått Astra Zenecas coronavaccin utvecklar dödliga blodproppar.

Dela artikeln

– Orsaken till våra patienters tillstånd har nu hittats, säger överläkaren och professorn Pål Andre Holme till norska Verdens Gang.

Han har lett den expertgrupp vid Rikshospitalet som undersökt tre vaccinerade vårdanställda under 50 år som drabbats av allvarliga blodproppar.

Enligt läkarna har vaccinet orsakat en kraftig immunrespons från patienterna som orsakat tillståndet.

– Det finns inget annat än vaccinet som kan förklara att vi har fått den här immunresponsen, säger Pål Andre Holme.

Efter att en lång rad EU-länder pausat användningen av Astra Zenecas vaccin valde även Sverige – efter mycket om och men – att i dagarna göra detsamma.

Myndigheten MSB:s enhetschef Mikael Tofvesson har dock påstått att det i själva verket är "påverkan" från "främmande makt" som ligger bakom den negativa synen på vaccinet.


Nyheter från förstasidan

Förbud mot vedspisar och kakelugnar dröjer

Ska gälla i hela Sverige. Försenas i EU – men planen är fortfarande att det ska träda i kraft 2027.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Utrikes

Här grips FN-domaren för slaveri

FN-höjdaren Lydia Mugambe dömd.. Höll ung kvinna som slav i lägenheten i brittiska Oxford.0 

Bekymrar sig över demokratiutvecklingen i väst. "Vi kan inte betrakta dessa val som legitima."0 Plus

Ryssland säger nej till Trumps förslag

Nederlaget för USA.. "En respit för den ukrainska militären, inget mer."0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Nybyggda "kvarteret Gråsuggan" upprör i Lund. Kommunen: "Vi är ju inte helt nöjda".0