Efter Uncle Ben – nu ryker även Aunt Jemima

Publicerad 12 februari 2021 kl 07.11

Konsument. Livsmedelsjätten Pepsico meddelar nu att man byter namn på varumärket Aunt Jemima. Detta efter att vänsteraktivister anklagat varumärket för att vara rasistiskt – eftersom Aunt Jemima avbildas som en svart kvinna.

Dela artikeln

© Pepsico

Det nya varumärket.

I höstas kom nyheten om att det 70 år gamla varumärket Uncle Bens slopades av amerikanska livsmedelsproducenten Mars.

Bakgrunden var Black lives matter-kravallerna och anklagelser om att bilden på den svarte Uncle Ben var rasistisk.

Nu går ett liknande varumärke samma öde till mötes. Det rör sig om 130 år gamla Aunt Jemima, ett amerikanskt varumärke som har använts för pannkaksmix, sirap och frukostprodukter.

Ägaren Pepsico uppger att man "medger att Aunt Jemimas härkomst baseras på en rasstereotyp", skriver NBC News. Storföretaget lovar bot och bättring, och att ytterligare intensifiera sin kamp mot så kallad rasism.

Varumärkets nya namn blir Pearl Milling Company.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 963779372


Varnish cache server

Riskerar fängelse efter kontroversiella skolbesöket. Flicka i klassen kallades nazist när hon inte ville byta sitt namn mot ett "pronomen".0 Plus

Mer från Konsument

Allt fler företag satsar på dyrare och sämre

"Moderniserar" villkoren för att tjäna mer.. Populära abonnemang försämras, blir dyrare och krånglas till.0 

Tre olika momssatser på mat – så rörigt blir det inför valet

Krånglet: 6, 9 och 25 procent.. Men för konsumenterna kan det på sikt bli upp till tre procent billigare.0 

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Storbritannien portar Kanye West – hel festival ställs in. Det blir ingen Wireless Festival i London.0 

Onlyfans-ägaren död i cancer. Porrkungen Radvinsky blev 43 år.0