Bombattacken mot Tumbapolisen
De fyra polismännen överlevde attacken tack vare att den polisbuss de då satt i hade en kraftig konstruktion.

Försökte mörda poliser med handgranat – nu åtalas gänget

Publicerad 14 januari 2016 kl 14.07

Inrikes. Ett gäng bestående av elva invandrare från arabvärlden och Mellanöstern åtalas nu för en rad grova våldsbrott i Stockholms södra förorter. En av dem misstänks för att ha försökt mörda en grupp poliser genom att kasta en handgranat mot deras polisbuss.

Dela artikeln

Enligt åklagaren försökte den 18-åriga huvudmannen, som är medborgare i både Irak och Sverige, "döda eller allvarligt skada" de fyra polismän som befann sig i bussen i korsningen mellan Odlingsvägen och Storvretsvägen i Tumba den 21 augusti förra året.

– Att kasta en handgranat mot polisen är en mycket allvarlig attack inte bara mot individerna som befann sig i fordonet utan mot rättsväsendet och samhället i stort, säger vice chefsåklagare Stefan Creutz vid Södertörns åklagarkammare.

Poliserna klarade sig utan fysiska skador tack vare polisbussens kraftiga konstruktion, en 4,6 ton tung Ford Tristar. Fordonet hade hundratals splitterskador efter attacken.

– Hade det varit en annan bil hade vi med all sannolikhet haft ett par döda kollegor nu, sade en poliskälla till Nyheter Idag i somras.

Den 18-årige mannen åtalas även för flera andra grova brott som han ska ha begått tillsammans med tio andra personer. I sin helhet omfattar åtalet rubriceringarna försök till mord, två fall av grovt rån och medhjälp till grovt rån, två fall av grovt vapenbrott, ett fall av grovt skyddande av brottsling samt ett rån.

– Det här är en grupp av unga män som i olika konstellationer begått flera grova brott i Stockholms södra förorter, säger vice chefsåklagare Stefan Creutz.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 131147585


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 131147586


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Snoppviftande barnamördare sprider skräck på kvinnofängelset

Kriminalvården har placerat Abdelshahed bland riktiga kvinnor. Trots att han är "lång, bred och skäggig och går runt och visar snoppen" på kvinnoanstalten i Ystad.0 

Ekonominyheter

Bostadspriserna trotsar räntorna – stiger ändå

Dyrare bolån avskräcker inte.. Uppgången är dessutom klart högre än normalt för september.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Sverige slår rekord hos Kronofogden

"Har konsumerat mer än de haft råd med".. Men många beviljas skuldsanering och behöver inte betala någonting alls.0 

Katja Nyberg startar detektivbyrå

Nya karriären.. Expolitikern lyfter fram sin "erfarenhet av krishantering och medial exponering".0 

Vetenskap

Sund livsstil kan vara tecken på fascism. Svenska genusforskare slår larm.0 

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Kultur

Zara Larssons nakenutspel från skatteparadiset: Rösta vänster i höst. Gjorde 24 miljoner i vinst – betalade 959.000 kr i skatt.0 Plus