Asylvåldtäkt vid dagis

Flyktingbarnen utvisas för tortyrvåldtäkt vid dagis

Publicerad 22 februari 2017 kl 19.42

Inrikes. Två afghaner som påstår sig vara 16 år har dömts för att under tortyrliknande former ha gruppvåldtagit en minderårig pojke på ett boende för ensamkommande flyktingbarn i Dalsjöfors i Borås kommun.

Dela artikeln

– Jag ska knulla dig, förklarade den ene afghanen för sitt offer, som satt och åt lunch på HVB-hemmet i början av januari i år.

HVB-hemmet hade av politikerna placerats precis intill ett dagis, vilket väckte starka reaktioner bland föräldrarna.

När pojken, som var 14 vid tillfället, hade ätit klart den aktuella dagen drog de två gärningsmännen med honom till ett rum och låste dörren. Pojken försökte förgäves göra motstånd medan afghanerna våldtog honom analt.

I samband med våldtäkten slet de också bort hårstrån från 14-åringens kropp.

Nu döms båda de åtalade för för grov våldtäkt mot barn och för misshandel. Om afghanerna dömts som vuxna hade straffet enligt domen hamnat på "fängelse i drygt fyra år". Eftersom de påstår sig vara 16 år kommer de dock undan med 8 månaders sluten ungdomsvård vardera.

Däremot anser Borås tingsrätt att våldtäktsmännen är vuxna nog att utvisas hem till Afghanistan. De är dock välkomna tillbaka till Sverige igen om tio år.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Hanif Bali: Boomers och deras bostadspriser hotar fertiliteten

Unga har inte råd att bilda familj.. "Tydligen förväntas 90-talisterna yngla av sig i Attefallare".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Prognosen: Allt går åt helvete. Europa blir irrelevant – militärt, politiskt och ekonomiskt.0 

Mer från Inrikes

Nu är färre än var fjärde ung svensk man vänster

Politiska klyftan mellan könen vidgas ytterligare.. De unga männen – men nästan inga unga kvinnor – har blivit konservativa.0 Plus

Nu är Åkesson nästan mer populär än statsministern

Knappar in rejält på Kristersson i ny mätning.. SD-ledaren har elva gånger högre förtroende än Tidökollegan Mohamsson (L).0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

SVT:s vd kritiserar SD för frågorna om nepotism. "SD öppnar för politiska förhör".0