Gigantisk moské planeras i Helsingborg

Publicerad 16 november 2020 kl 13.43

Inrikes. Helsingborgs största muslimska församling planerar nu att bygga en jättestor moské bredvid Hornbach på Väla södra, uppger SVT. 10.000 kvadratmeter ska användas.

Dela artikeln

Islams utbredning i Sverige fortsätter. Nu planerar muslimer i Helsingborg att bygga en enorm moské i staden.

Planen är att köpa mark vid Ängelholmsleden, närmare bestämt bredvid Hornbach på Väla södra.

Det handlar om 10.000 kvadratmeter.

– Vi kommer att bygga stort, tre gånger större än vår nuvarande moské, säger Walid Hams, ordförande i församlingen, till SVT.

En majoritet i kommunstyrelsen har redan sagt ja till planerna, som kommer avgöras i kommunfullmäktige nästa vecka.

Och det väntas bli ett ja.

De styrande partierna i Helsingborg är Moderaterna, Liberalerna, Kristdemokraterna och Centerpartiet.

Men Sverigedemokraterna vill inte sälja någon mark alls till muslimerna. Partiet anser att deras värdegrund bygger på att separera kvinnor och män.

I den aktuella församlingen, som har 1.200 medlemmar, ber nämligen män och kvinnor i olika rum under bönen.

Liberalerna är också kritiska till detta men säger ändå ja. Det är det korrekta, hävdar Maria Winberg Nordström (L). Enligt hennes finns det inga krav på att redovisa värderingar vid markköp av kommunen.

Församlingen förnekar att man har en dålig kvinnosyn och påstår att man separerar könen för att man just nu är för trångbodda.


403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 916874313


Varnish cache server

403 Forbidden

Error 403 Forbidden

Forbidden

Guru Meditation:

XID: 916874314


Varnish cache server

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Guld ny favorit när centralbanker ratar USA-papper

Ädla metallen har nu blivit världens främsta reservtillgång.. Milstolpe passerad när allt fler länder söker alternativ till dollarn.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Bröt sig in i bilen och våldtog under pistolhot. Det visade sig att straffsatserna i tredje världen är mindre förlåtande.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Sting: Män tappade allt när fysiska jobb försvann. Brittiske musikern sågar moderna byråkratisamhället.0 

Dåliga stämningen i SVT: "Ni tipsar bara om vita män". Profilerna gästade "Morgonstudion" för att tipsa om filmer.0