Det finns enligt polisen ingenting i händelseförloppet som tyder på att den Rickard Andersson gjorde ett urval av personer han sköt mot.
Tvärtom sköt han på ett "närmast metodiskt sätt" mot alla som han fick syn på och dessa blev på så sätt slumpmässiga offer utifrån hans förflyttning i skolan, enligt utredningen.
De personer som avlidit och de som överlevde med svåra skador representerar i stort det underlag av studenter och personal som fanns på skolan.
Inga politiska motiv
– Utifrån det som vi har hittat så saknas helt kommunikation eller tecken på engagemang med koppling till ideologiska eller politiska motiv. Inget i gärningen talar heller för att det rör sig om ett hämndmotiv riktat mot en specifik person eller grupp av personer, säger kommenderingschef Henrik Dahlström.
Polisen är dock öppen för att man i sitt utredningsarbete kan sakna väsentliga delar kring Anderssons internetanvändning då hans mobiltelefon och två hårddiskar saknas och därför inte kunnat analyserats.
Under fredagens pressträff visades även videomaterial från kroppskameror från poliser som deltar i insatsen. Man får bland annat se hur polisen följer ett blodspår och hur en poliskvinna, efter att Andersson skjutit mot dem, konstaterar att de måste retirera då de inte har tillräckligt tunga vapen.
Var hög på amfetamin
Rickard Andersson, 35, var under hela sitt vuxna liv bidragsberoende. Under perioden 2019–2021 studerade han på Campus Risbergska där han läste för att få betyg i matematik med målet att kunna få ett arbete och bli självförsörjande. Det misslyckades och han avslutade därför studierna på eget initiativ.
Under hösten 2024 påbörjade han en rad av förberedande aktiviteter genom att sälja eller försöka sälja tillhörigheter, söka uppgifter om vapenvård, köpa ammunition och rökutvecklare samt införskaffa det gitarrfodral som han sedan använde för att frakta sina vapen i.
Tre av hans vapen införskaffade han redan 2011, då skaffade han också vapenlicens. Inget i utredningen har visat på att han i övrigt haft ett intresse för jakt.
Enligt nya uppgifter från polisen var Rickard Andersson påverkad av amfetamin medan han genomförde dådet. Rester av drogen hittades på den toalett där han förberedde sig inför dådet.
"Har velat skapa ett kaos"
– Den misstänkte hade förberett sig med vapen och ammunition för att kunna agera mot ett mycket stort antal människor. Användandet av rök ger intrycket av att han har velat skapa ett kaos för att få ett så stort skadeutfall som möjligt och försvåra räddningsarbetet, säger Henrik Dahlström.
Regionpolischef Patrick Ungsäter understryker att det är angeläget att vi passar på att lära och utvecklas även av den här händelsen.
– Vi måste bli bättre på att uppmärksamma, förstå och agera för att liknande händelser inte ska ske i framtiden. Det är en samverkan som måste omfatta såväl myndigheter som hela samhället, även dig och mig som medmänniskor, säger han.